Preskočiť na hlavný obsah

Drahé slnko, chýbaš miSivá obloha, holé stromy, mrznúca rieka. Praskanie snehu pod nohami pravidelne strieda čľapot blata. A mne z toho začína byť trochu smutno.

Som vášnivý milovník zimy. Mám rada husté chumelenie, veľké vločky snehu na jazyku, kĺzanie sa po zamrznutom chodníku,  vôňu mrazivého vzduchu. Tento rok mi však zima pripadá nekonečná. Každý deň sa zobúdzam do sivého rána, prechádzam šedým dňom a líham si do antracitového večera. Už tretí mesiac.
Bezútešnosť každého dňa sa začne  len čo otvorím oči. Znie to neuveriteľne, ale za posledné dva týždne zasvietilo u nás slnko len raz. Celý deň ma spolu so snežienkami klamalo v jemnej predzvesti jari. Na druhý deň opäť nasnežilo.
Vždy som si myslela, že škandinávske krajiny sú pre mňa dokonalou destináciou, kde by som mohla žiť. Nemohla. Už len slovenská zima mi bohate stačí ku myšlienkovému prechodu od optimizmu do melanchólie a dekadencie. Všetko mi pripadá akési ponurejšie. A to by mi stačilo ku šťastiu len to, aby bola jasná obloha.
Mám rada, keď mi počas chladných dní zasvieti slnko do izby, ožaruje nábytok a chrbty kníh pomedzi škáry medzi žalúziami. Keď mi svieti na tvár, a mám pocit, že prvý krát v roku aj hreje. A keď zapadá za horizont a hádže zo striech dlhé tiene. Mám pocit, že aj ľuďom sa bude v tvárach zračiť niečo veselšie... alebo sa im tam bude zračiť aspoň čosi. Táto zima mi pripadá najdlhšia zo všetkých. Dychtivo preto očakávam jar, alebo aspoň to slnko. Ak už nie kvôli vitamínu D, aspoň kvôli pozitívnym myšlienkam a krásnym dňom.

Ste milovníci zimy? 

Komentáre

 1. Moje najobľúbenejšie ročné obdobie je jeseň. milujem, keď všetko mení farby, vtedy sa skutočne rozhliadaš po peknej prírode a také to príjemné jesenné počasie mi absolútne vyhovuje, keď máš tak, že tričko a mikina ti stačia.
  Keď príde na rozhodovanie medzi letom a zimou, každé má svoje čaro. V lete sa toho dá neskutočne veľa robiť, ale to teplo? A komáre? Pre mňa nie, ďakujem :D
  Zima je zas nádherná v snehu, krásnom pocite keď po dlhej dobe vonku prídeš do tepla (a zahmlia sa ti okuliare) a ke´d si ráno dáš poohár čaju a pozeráš ako vonku sneží. Ale naopak, sneh na cestách je hrôza, zima má jediné nevýhody: sneh a mráz na cestách a chodníkoch :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za krásny milý komentár Veronika ♥ :). Ako ja vidím tiež tie nevýhody a výhody v každom ročnom období a ono najradšej mám tiež jeseň asi ♥. Ale zimu mám predsa len radšej než leto. Pre mňa aj keby bolo mínus 20 vonku a snehu po kolená. Len keby to slnko... Nejak mi to začalo chýbať.

   Odstrániť
 2. Se zimou to mám úplně stejně! Miluju ji, ale letos se už opravdu nemůžu dočkat jara. Poslední dva dny sice u nás v Brně svítilo sluníčko, ale teplota je pořád pod nulou, což mi na radosti moc nepřidává. Snad už se brzo dočkáme teplejšího počasí. :) Moc pěkný článek, naprosto jsi vystihla moje pocity. :D
  Kout světa

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Letné radosti

Júlový slnečný deň, poľné kvety, teplý vietor, knihy, spriaznené duše, a košík plný dobrôt. 
Leto mám rada, kým dni nie sú horúce a sparné. Radšej ho trávim v prírode než na kúpaliskách. Tohtoročné leto trávim v práci, s priateľmi, alebo pri knihách.  Nie príliš horúce počasie mi umožňuje tráviť ho aktivitami v prírode, ktoré mám tak rada.  A dnešok mi spríjemnil aj harmonický podvečer strávený piknikom na lúke. 
Celý svet sa na chvíľu spomalil, a my sme sa preniesli do čias bez sociálnych sietí, čias, keď sa čítali knihy, vzájomne sa viac rozprávalo a život plynul pomalšie. Nie je nič príjemnejšie ako spomaliť a vychutnávať si zapadajúce slnko, hlboký rozhovor a dobré jedlo. Momenty ako tieto mi umožňujú zamyslieť sa,  popustiť uzdu svojej fantázie, a premeniť sa na hrdinku svojho vlastného romantického príbehu.  Vychutnávať si zážitok s dobrou priateľkou vo dvojici je skutočné šťastie. Rozprávať sa o literatúre, ľahkých témach, ale aj komplikovaných medziľudských vzťahoch až kým sln…