Preskočiť na hlavný obsah

Ako som sa rozhodla plniť si sny


Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 

Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam? 
Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nepozná človeka, ktorý vystriedal orientáciu na toľko zamestnaní za týždeň. Viem si samú seba predstaviť ako vidiecku učiteľku v kvietkovaných šatách obklopenú učeniachtívými deťmi, či psychologičku, ktorá si vypočuje problémy iných a snaží sa im pomôcť, alebo botaničku, ktorá skúma a venuje čas svojim milovaným kvetom. My, INFP si vyberáme podľa Myers-Briggsovej povolanie zo všetkých typov osobností najťažšie. A poviem vám, niečo na tom bude. 
Najlepšie nápady zvyčajne prichádzajú v sprche. Prišla som na to. Mám rada literatúru, poéziu, prózu, glosovanie... Povedala som si, že skúsim štúdium scénáristiky a dramaturgie. Pretože sa rada obklopujem peknými vecami. Pretože rada tvorím pekné veci. Na otázku financií vám odpoviem veľmi stručne - nezaujíma ma. Ak mám byť vo svojom živote šťastná a moja práca ma má napĺňať a nie ubíjať, peniaze nehrajú žiadnu rolu. Skúsiť to mám šancu len teraz. Pretože odvahu mám dnes a neviem s istotou povedať, čo bude zajtra. Som hrdý idealista. 
Opäť som sa rozhodla písať na blog, opäť ho oživiť, možno čo-to zmeniť. Chodiť na multimediálny odbor a učiť sa točiť. Viac písať básne. 

Komentáre

 1. Výber povolanie je dosť náročný.... len tie financie ťa možno teraz nezaujímajú, ale keď budeš pracovať, začnú. Pretože len z lásky k práci sa žiť nedá. A sú povolania pri ktorých sa nadrieš, študuješ kopu rokov a plat máš taký, že sa hýbe neďaleko od minimálnej mzdy....a to skôr alebo neskôr problémom začne byť. Tak ti prajem, aby si sa rozhodla správne a bola v živote spokojná :).
  LIFE IN PICTURES BY LU

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som ten typ človeka, že ti garantujem, že ma peniaze zaujímať ani nebudú. Vidím na rodičoch, aké ubíjajúce je robiť niečo, čo človek nemá rád. Preto mi vždy hovorili, aby som nepozerala na peniaze v ničom, že je to tá najväčšia chyba akú urobili. Krása života sa nemeria peniazmi. Takže si myslím, že si radšej zvolím to šťastie. A keď človek robí niečo, čo ho baví, uplatní sa v tom skôr, ako keď niečo robí len pre zisk a nedá do toho tú vášeň. Neviem čo by som mala zo života vliecť sa z práce a do práce ako bez duše, keby som ju robila len pre peniaze. Ďakujem za prianie, myslím, že šťastná budem :)!

   Odstrániť
 2. Veľmi pekný a zamyslenia hodný článok! :) Obdobie, ktoré opisuješ muselo byť určite náročné, taktiež ako náhle diametrálne zmeniť smer, akým sa chceš uberať v budúcnosti. Verím, že človek by mal svoj život zasvätiť veciam, ktoré ho napĺňajú a obšťastňujú. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne za pochvalu článku a podporu, veľmi si to cením ♥. Pozitívny prístup je najdôležitejší. Bolo to vskutku zložité, konečne som si ujasnila veci po takmer pol roku trápenia :D :). Takže veľký kameň spadol zo srdca a život ide ďalej :).

   Odstrániť
 3. Já jsem ještě tak měsíc než byla uzavírka přihlášek na vš nevěděla, kam jí budu podávat :) Doufám, že se ti v tomto oboru bude dařit! :)

  WantBeFitM

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to ťa obdivujem, že si sa pod takým stresom dokázala rozhodnúť. Pre mňa je pol rok v tomto smere skľučujúci, nie to ešte mesiac :o. Ale práve v krízových situáciách sa občas vynorí to najlepšie riešenie zo všetkých :). Ďakujem krásne ♥ uvidíme, snáď áno. Veľa šťastia aj tebe, nech si si už vybrala čokoľvek :3 :).

   Odstrániť
 4. Hlavně aby se člověk dříve nebo později dostal k tomu co ho baví. Já momentálně dělám něco co bych nemusela. Peníze na uživení jsou potřeba a někdy člověk musí vzít to co je dokud nenajde něco lepšího. Máme celý život před sebou :).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mám pocit, že celý výber povolania je založený na tom, čo chceš robiť, a na tom, čo musíš. Mala som dočasnú prácu, ktorú som priam neznášala, tak som to ukončila predčasne, pretože za tie peniaze mi to rozhodne nestálo. A keď si predstavím, že niekto to robí celý život, tak mi je z toho smutno. Prajem ti, aby si si našla niečo lepšie, keď momentálne to nie je to pravé :).

   Odstrániť
 5. Ja som chcela ísť veľmi dlho na farmáciu, no keď som začiatkom roka začala mať semináre z chémie, dvakrát som si to rozmyslela. Nechcem tam ísť. Prišla som nato, že ma to nebaví tak, ako som čakala aj keď viem,čo sa financií týka je to fajn. Ale tiež ma to už nezaujíma. Som podobná duša ako ty. Baví ma umenie, písanie,tvorenie vo všetkom sa snažím vidieť kúsok umenia, kúsok tých zázrakov. A vždy budem. Najhoršie však je, ked každý mi nato povie: "ale to sa neuživíš"..Ja mám však nato názor taký, že ked je človek šikovný, robí pre to maximum a skutočne to chce, dosiahne aj čo chce. :)

  ORLLING

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som bola tiež na doučku z chémie na prijímačky, a po jednej hodine čmárania básničiek za okraj zošita som si povedala, že sa na tú chémiu neviem sústrediť, nie to ešte sa ju učiť. Myslím, že by som zmaturovala, ale nebolo by to pre mňa nič príjemné. Vidím, že si presne ten typ, čo aj ja :D.
   Presne, keď počujem že sa tým neuživím, tak by som vraždila... V tom, čo človeka baví, môže byť skvelý. A keď je skvelý, tak môže byť aj úspešný. Život je príliš krátky na to, aby sme robili niečo, s čím si nie sme na 100% istí, že nás to napĺňa. ♥

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …