Preskočiť na hlavný obsah

Kto chytá v žite


4 dni zo života 16 ročného chlapca so svojským pohľadom na svet.

Holdena Caulfielda práve vyhodili zo školy. Pred tým než, pôjde domov, sa rozhodol stráviť štyri dni sám v New Yorku. Uvažuje o úteku. Celý život sa stretáva so snobstvom, povýšenosťou a pretvárkami. A hoci o takmer každom si myslí, že je fajn, o spriazených dušiach možno hovoriť len ťažko. Po tragickej smrti mladšieho brata mu ostala len malá sestra Phoebe, pre ktorú šetrí všetku svoju lásku. Holden sa napokon vráti domov a rozhodne sa čeliť svojim problémom. 

Hlavný hrdia je niekedy detinský, inokedy zas priveľmi dospelý. Má rád veľké gestá, a veci, ktoré človek myslí vážne. Nechce dopadnúť ako ľudia, ktorí prehodia pár zbytočných slov zo slušnosti, pracujú len pre peniaze, a pomáhajú len pre uznanie. Holden by najradšej chytal deti, ktoré sa hrajú v žite a nedávajú pozor, aby nespadli do priepasti.

J. D. Salinger písal slovnou zásobou mladého chlapca, často sa opierajúceho  o slovné barličky.  Čítanie tejto knihy je vskutku jednoduché, hoci táto kniha rozhodne nepatrí medzi plytkú literatúru. Možno by si človek myslel že neduhy spoločnosti nájsť len v dnešných časoch, ale Salinger poukazuje na spoločnosť rokov 50tych, ktorá na to nebola oveľa lepšie. 

Táto kniha sa nepáči každému. A hoci je písaná štýlom dospievajúceho chlapca, myšlienky, ktoré možno nájsť na každej strane, veľmi ďaleko úroveň tohto veku presahujú. Sú tam aj maličkosti, na ktoré občas myslí každý jeden z nás. Mne osobne sa kniha nesmierne páčila a od dnes patrí medzi moje obľúbené. Áno, Salinger je presne ten typ spisovateľa, ktorému by som chcela zavolať. 

Komentáre

  1. O téhle knížce slýchám často, i ve filmech :) Možná si jí někdy přečtu.

    thewaybya.blogspot.cz

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Letné radosti

Júlový slnečný deň, poľné kvety, teplý vietor, knihy, spriaznené duše, a košík plný dobrôt. 
Leto mám rada, kým dni nie sú horúce a sparné. Radšej ho trávim v prírode než na kúpaliskách. Tohtoročné leto trávim v práci, s priateľmi, alebo pri knihách.  Nie príliš horúce počasie mi umožňuje tráviť ho aktivitami v prírode, ktoré mám tak rada.  A dnešok mi spríjemnil aj harmonický podvečer strávený piknikom na lúke. 
Celý svet sa na chvíľu spomalil, a my sme sa preniesli do čias bez sociálnych sietí, čias, keď sa čítali knihy, vzájomne sa viac rozprávalo a život plynul pomalšie. Nie je nič príjemnejšie ako spomaliť a vychutnávať si zapadajúce slnko, hlboký rozhovor a dobré jedlo. Momenty ako tieto mi umožňujú zamyslieť sa,  popustiť uzdu svojej fantázie, a premeniť sa na hrdinku svojho vlastného romantického príbehu.  Vychutnávať si zážitok s dobrou priateľkou vo dvojici je skutočné šťastie. Rozprávať sa o literatúre, ľahkých témach, ale aj komplikovaných medziľudských vzťahoch až kým sln…