Preskočiť na hlavný obsah

Srdcom folklorista


Folklorista nemusí byť len tanečník v súbore, spevák, alebo muzikant. Môže to byť ktokoľvek, kto hudbu počúva srdcom, a tanec cíti každým milimetrom svojho tela. 

Najskôr som sa zamilovala do tanca. Potom prišiel spev, veselá partia a napokon všetko ostatné. Nadišiel ten moment, keď sa z koníčka stal životný štýl.  Začalo sa to počúvaním hudby z nácvikov aj počas voľného času, kupovaním krojovaných súčastí a doplnkov aj do bežného života. Nácviky sa stali neodmysliteľnou súčasťou života, kroj počal byť najslávnostnejším odevom. 

Čo sa mi na folklóre tak páči? Jednoznačne to uchovávanie tradícií, ktoré tak dýchajú históriou. Čo starí pamätajú, mladí zachovajú. Krásne kroje, piesne, ktoré dojímajú, mužský spev, pri ktorom naskakujú zimomriavky. Je to tá energia, ktorú cítiť pri tanci, tá spolupráca na javisku, ten nekontrolovateľný príliv emócií, ktorý ma pri silných dojmoch prepadne. 

Letné festivaly, slávnosti, vystúpenia. Spev v autobuse vždy v nálade, najzábavnejšie momenty v zákulisí, spontánnosť,  nespočet zážitkov, či srdeční ľudia... To a ešte o mnoho viac pre mňa znamená folklór. Krása do kroja odetá. 

Čo milujete Vy? Aký vzťah máte k folklóru? 

Komentáre

 1. Já folklor tak úplně neznám, ale vím co myslíš tou spoluprácí a zážitky v zákulisí, mám to na tanečních vystoupeních stejně O:)

  https://thewaybya.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to je super, že poznáš tú spoluprácu a tak. Také tie priateľstvá a zážitky sú skvelé :)

   Odstrániť
 2. Páči sa mi, keď sa prvky folklóru prenesú do bežne nositeľnej módy. :) Ja som si asi pred rokom kúpila krásnu vyšívanú vestičku a nosím ju strašne rada. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, tá musí byť krásna!! :) Tiež sa mi to veľmi páči v takom bežnom živote :3 :)

   Odstrániť
 3. Mě se to teda nějak moc nelíbí.. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Super fotky a dělej, co tě baví :) ♥

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Milujem slovenský folklór ak už v móde, tradíciach či v spevoch a tancoch. Sme a boli sme tak krásne temperamentni, naša minulosť a kultúra je jednoducho jedinečná a je potrebné si ju zachovať po ďalšie generácie.
  Ver never v mojej MP3 je viac ludoviek ako modernej hudby

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mňa to nikdy veľmi nebralo, a potom som začala tancovať. A to je proste už životný štýl, veľmi pekné a rozhodne to treba zachovať :)
   Wow, to je naozaj pekné :) !!

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Letné radosti

Júlový slnečný deň, poľné kvety, teplý vietor, knihy, spriaznené duše, a košík plný dobrôt. 
Leto mám rada, kým dni nie sú horúce a sparné. Radšej ho trávim v prírode než na kúpaliskách. Tohtoročné leto trávim v práci, s priateľmi, alebo pri knihách.  Nie príliš horúce počasie mi umožňuje tráviť ho aktivitami v prírode, ktoré mám tak rada.  A dnešok mi spríjemnil aj harmonický podvečer strávený piknikom na lúke. 
Celý svet sa na chvíľu spomalil, a my sme sa preniesli do čias bez sociálnych sietí, čias, keď sa čítali knihy, vzájomne sa viac rozprávalo a život plynul pomalšie. Nie je nič príjemnejšie ako spomaliť a vychutnávať si zapadajúce slnko, hlboký rozhovor a dobré jedlo. Momenty ako tieto mi umožňujú zamyslieť sa,  popustiť uzdu svojej fantázie, a premeniť sa na hrdinku svojho vlastného romantického príbehu.  Vychutnávať si zážitok s dobrou priateľkou vo dvojici je skutočné šťastie. Rozprávať sa o literatúre, ľahkých témach, ale aj komplikovaných medziľudských vzťahoch až kým sln…