Preskočiť na hlavný obsah

Keď zlyhá komunikácia


Niekedy sa stane, že ľudia mi pripadajú netolerantní, nervózni, netrpezliví. Aby som zistila čo je vo veci, musela som začať od seba. 

Považujem sa za človeka mierneho, pokojného, emocionálne stabilného, ktorého niečo len tak z rovnováhy nevyvedie. Pri mojej flegmatickej  povahe mám skôr tendenciu upadnúť do ľahostajnosti než hnevu. Hoci je to niekedy ubíjajúce, vždy som sa držala príslovia: "Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom." To však môže zapríčiniť, že sa stávam ľahším terčom pre vybíjanie hnevu.  Po niekoľkých incidentoch s ľuďmi priam zúrivými, som sa vybrala do knižnice a hľadala. 

Začala som od seba. Hľadala som zlé návyky, ktoré pri komunikácii s ľuďmi mám, štýl, akým pristupujem k ľuďom. Musela som ohodnotiť samú seba. Som mierny, a v podstate dobrý človek. A byť dobrý je v poriadku. 

Kniha Jak vycházet s lidmi, s kterými si nerozumíte mi objasnila, problémy sa riešia problémy asertívne. Ak prehráte hádku s niekým zlostným, víťazom ste v skutočnosti vy, pretože ste si dokázali udržať pokoj. Je potrebné na akomkoľvek správaní hľadať jeho dôvody a pozitívne zámery. 
Dost bylo kokotu! - kniha, ktorá vtipným a odľahčeným spôsobom priblížila nervóznych, netolerantných a výbušných ľudí očami psychiatra. 
Interkulturní psychologie a Základy pschologie osobnosti pomáhajú pochopiť vplyvy na ľudskú osobnosť a usmerniť jej harmonický vývoj. Obohatia ako odborníkov, tak aj laikov. 

Musím podotknúť, že knihy mi poskytli cenné informácie. Tipy a triky psychiatrov, ako upokojiť človeka v amoku,  správne načúvať, odbúrať stres počas konfliktu, uvoľniť napätie, či nebrať všetko osobne a mnohé iné, sú skutočne rady nad zlato. 

Siahli ste niekedy po podobnej knižke? Viete vychádzať s ľuďmi? 

Komentáre

 1. Hezký článek, já moc komunikovat s naštvanými lidmi neumím a dost často se mi stává, že jsem nakonec ta špatná já, i když to tak ze začátku nebylo.. Něco takového bych asi potřebovala :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som vlastne také správanie ignorovala, čo človeka ešte viac vytáčalo. Ale s kľudom a aspoň malým porozumením to ide lepšie. Ale je ťažké nadobudnúť také schopnosti, ide to ťažko no :)

   Odstrániť
 2. Já jsem sama celkem cholerik, když na to přijde, takže vím jak na ostatní :D Každopádně knížky jsou dobrý typ, jak porozumět druhým :)

  https://thewaybya.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja práve vôbec a preto nedokážem pochopiť, ako sa človek môže tak ľahko nahnevať. Ale snažím sa nejako im porozumieť aby sme to v kľude vyriešili. Je super že si to vieš lepšie predstaviť :)

   Odstrániť
 3. Po podobné knížce jsem nikdy nesáhla, ale s lidmi vycházet umím dobře, i když to zní mírně arogantně. Ke každému si dfokážu vybudovat takový přístup, že vyhovuje nám oběma a pak se lidé kolem mě diví, že se ke každému chovám jinak, ale já jen dělám to, co si mohu a nemohu dovolit. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Asi patríš medzi ľudí, ktorí to zvládajú a tých nie je veľa. Ja mám problém pochopiť ľudí, ktorí sú nervózni alebo náladoví. Ja taká proste nie som a neviem si predstaviť, čo ich k tomu správaniu vedie. A niektorých pomalý a mierny prístup vytáča. Ale myslím že už aj ja to zvládnem lepšie o niečo :)

   Odstrániť
 4. užrčite by som siahla po viacerých takýchto knižkách, nakoľko si myslím, že by sa ľudia mali (opäť) naučiť úcte a pokore k iným! sama na tom musím popracovať, aj keď myslím, že mi to ide lepšie, ako s ľudmi, ktorých dennodenne človek stretáva všade okolo... :).

  KEJMY ♥.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som ani tak nemala problém s vychádzaním s ľudmi, ako to, ako oni vychádzajú so mnou ale k akcii prichádza reakcia a ide to ruka v ruke. Súhlasím, že ľudia by sa mali správať úctivejšie. Ak to takto pôjde ďalej, za chvíľu sa ani nebudeme mať s kým inteligentne pozhovárať.

   Odstrániť
 5. Po podobných knihách som síce ešte nesiahla, no roky praxe a skúsenosti ma naučili, že s niektorými ľuďmi niekedy nevyjdeš. Majú svoju pravdu a vysvetľovať niečo je proste úplne zbytočné a plytvanie energiou. Čo som sa však naučila je, nikdy neuhýnať očami, a hoc na mňa niekto ziape pre nič za nič, jednoducho sa iba usmievam, a nechám ho vykričať sa. Už mi je jasné, že ten človek nekričí na mňa a ja slúžim iba ako ventil. On kričí na niekoho, kto ho nahneval, či je to jej muž, dieťa, šéf... je to jedno. Nie som to ja. Tak si poviem v mysli: Vykecaj sa, a paľ do...
  A čo som sa ešte naučila, dostať sa na jeho úroveň očí. Nepozerať sa na takého človeka zhora, ani zdola, ale vždy z očí do očí. Vysvetlenie jednoduché, aby som sa pred ním neponižovala a aby som sa nad ním nepovyšovala.
  Donedávna mi totiž takýto ľudia brali toľko energie (inak povedané, padalo mi z očí), že som do večera zvracala, migrénovala, nebola schopná robiť ani základné funkcie. Povedala som si dosť, koniec, ja svoju energiu potrebujem pre seba a moje dieťa, nie pre iných.
  Odvtedy je komunikácia s "idiotmi" jednoduchšia.
  I keď možno som tieto poznatky nečerpala z kníh, ale párkrát mi pomohli internetové články aj starší, silnejší ľudia. No občas ľuďom podobné knihy odporúčam. Určite majú svoj zmysel. Držím palce, nech ti pomôžu :-) Určite napíš o svojich skúsenostiach

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mňa stále dostáva, ako majú tendenciu vyventilovať si to na niekom druhom. Každopádne ale treba ich nechať nech sa vybúria a bude kľud. Ono to nie je jednoduché, ale presne ako píšeš, slúžiš ako ventil. V knihe som čítala o viacerých typoch ľudí, niektorí len ventilujú, niektorí idú cielene, niektorí len mudrujú alebo podpichujú s cieľom niekoho nahnevať. Na každého treba inak. Komunikácia môže byť jednoduchšia takýmto spôsobom, hoci s takými ľuďmi nikdy nebude idylická. Ďakujem za komentár ♥ :)

   Odstrániť
 6. Kniha vyzerá zaujímavo a myslím, že stojí za prečítanie. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Knížka je určitě zajímavá a věřím, že stojí za přečtení! Já moc s naštvanými lidmi komunikovat neumím a sama se někdy umím naštvat kvůli kravině. Nicméně mám skvělého managera, který mě naučil skvělé komunikační techniky. Je úžasné, jak si můžeš osvojit znalosti v praxi nebo od druhých :)
  Meet My Lovely World

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Niekedy je to hotové umenie :) Ono znalosti v komunikačnej sfére nikdy nie sú na škodu :)

   Odstrániť
 8. Přesně jak jsi psala na začátku, tak i já to tak cítím. Někteří jsou holt trošku jiní. Bohužel mám opět práci, kde se setkám pouze s lidmi a někdy s opravdu sprostými, neohleduplnými a drzými. Snažím se to přecházet a tolerovat, ale asi bych si mohla přečíct jednu z těch knih. Možná by mi to někdy i pomohlo :D
  Inspiration by Linda

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tiež v podstate pracujem momentálne s ľuďmi a viem, že niekedy to nie je med lízať.
   Odporúčam, jednoznačne! :D

   Odstrániť
 9. Zajímavá kompilace knih, to může být rozhodně užitečné :) Jednou jsem si půjčila knihu o lehké konverzaci, protože mi moc nejde obyčejné tlachání a nemám ho ráda, ale občas je společensky vyžadováno. Nakonec jsem ale neměla dost času ji celou pročíst, a tak si pamatuju jen pár rad ze začátku a prostě se snažím víc zajímat o to, co mi lidi sami řeknou.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …