Preskočiť na hlavný obsah

Aká stará je vaša duša?

 
Niektorí podporujú, iní zavrhujú teórie, že mladé telo môže obývať stará duša. 

Veľakrát sa mi stalo, že ľudia ma nazvali nudnou, alebo nerozumeli môjmu pohľadu na svet. Iní zas hovorili, o vyspelých názoroch. Len nedávno som narazila na články o starých dušiach. Zaoberala som sa nimi čoraz viac. A tak, ako nie je všetko len čierne alebo biele, nie všetko z opisov musí na starú dušu sedieť. Niekedy ide len o pocit. Na nich totiž duše stavajú. 

Sme nudní
Mám rada svoj kľud, nie som prílišný fanúšik cestovania, nemám rada nepohodlie. Nie som veľký dobrodruh a veľa dychberúcich zážitkov by ste so mnou nezažili. Nie vždy rada skúšam nové veci. Neznamená to, že sa občas zabavím a nevrhnem na nejaký úlet. Ale zvyčajne to tak je. 

Naše aktivity nejdú priamo úmerne s dobou 
Píšem listy, čítam knihy, vyšívam, píšem poviedky,  užívam si pikniky a vypekám koláčiky. Spinner by ste v mojej ruke hľadali márne.  

Užívame si spoločnosť starších
Je skutočne málo ľudí v mojom, alebo mladšom veku, s ktorými si rozumiem. U ľudí, ktorí majú okolo tridsiatky nájdem viac hĺbky. Rovnako aj viac tém  na rozhovor. 

Máme obľúbené historické obdobie, záľubu v klasickej literatúre, staršej hudbe
Kiež by som bola dáma z obdobia kráľovnej Viktórie... Viktoriánske romány sú pre mňa skutočne to pravé orechové, hudbu preferujem z 50tych až 90tych rokov a odmietam moderné umenie. 

Rozvíjame sami seba
Nevyhľadávam spoločnosť, hoci viem vychádzať s ľuďmi. Nezaujíma ma ich názor na mňa, mám pocit, že som z toho už "vyrástla", hoci nebolo kedy. Rada sa hlboko zamyslím a pracujem sa sebe. Som so sebou zmierená. 


Našli ste sa v niektorých bodoch? Aký máte názor na "staré duše"? 

Komentáre

 1. Já stará duše podle popisu určitě nejsem, ale je to velmi zajímavé. Znám lidi, kteří to takto mají - nerozumí si s mladšími apod. :) Hezký článek

  https://thewaybya.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) Ja takých ľudí tiež poznám niekoľko a rozhodne je to zaujímavé študovať :)

   Odstrániť
 2. Rozhodně na tom něco bude, jen těžko říct, jestli se dá případně opravdu určit, z jaké doby duše pochází. Občas si připadám tak, jak v článku popisuješ, mám "nudné" záliby, rozvíjím se postupem času sama, ale všechno to připisuju spíš svému introvertnímu založení. Hudební styly poslouchám opravdu různé, podle nálady a s lidmi si rozumím spíš podle jejich charakteru, než podle věku.
  Nicméně pěkná úvaha, zůstaň, jaká jsi, a užívej si to :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite to súvisí aj práve s tou povahou človeka, rozpoložením a tak podobne. S týmto fenoménom sa stretávam v poslednej dobe veľmi často. Ani možno nejde o to, určiť z akej doby duša pochádza, ale aká stará je (taký ten vek na ktorý sa cítime/správame ) :) Ďakujem.

   Odstrániť
 3. Našla jsem se úplně ve všech bodech! Ale já si to myslím už dlouho, že moje duše je už důchodce :D. Jinak máš moc moc krásný blog! :)

  fellienm.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne také pocity mávam aj ja dosť často :D
   Ďakujem.

   Odstrániť
 4. Našla jsem se vě většině bodech a ani mě to nepřekvapuje :) Nikdy jsem nad sebou nepřemýšlela jako nad starou duší, ale je pravda, že něco na tom bude :)

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Niečo na tom je, možno ten pojem presne nevystihuje tie duše :)

   Odstrániť
 5. Vidím se v tom, hlavně už od puberty jsem se spíš bavila se staršími a cítila se v této společnosti mnohem lépe :) A je to tak stále..už od mala jsem spíš poslouchala problémy "velkých" místo toho, abych si hrála venku s vrstevníky :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja to mám presne také isté :) Mám kamarátky 30+ a podobne, podľa mňa nás je viac :)

   Odstrániť
 6. Já stará duše nejsem. Aspoň podle těch bodů. Například cestování mě láká. Rozumím si s lidma staršíma, stejně starýma i mladšíma. Ale koníčky mám podobné. Ráda peču, maluji, píšu, čtu a strašně ráda bych se naučila plést/šít/vyšívat - nebo všechno z toho. :) Společnost vyhledávám, ale zároveň dokážu i rozvíjet sama sebe, jak jsi to hezky napsala. :) Přesto si myslím, že jsem spíše normální duše. I přes některé mé názory.

  Gabux

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. V niektorých bodoch sa našiel skoro každý, ale ako píšeš, asi si skutočne duša dnešnej doby :)

   Odstrániť
 7. Som síce dobrodružný a extrovertný typ, ktorý potrebuje vzrušenie a energiu, ale na druhej strane si viem užívať aj svoj pokoj a kľud. Sama cítim, že moja duša už nepatrí medzi tie najmladšie (Nie, nemyslím tým svoj vek, ale vnútro), avšak niekde v jej hĺbke sú miesta, ktoré ma akosi k sebe volajú, a ja skutočne túžim ich niekedy navštíviť. Avšak sama v sebe som presvedčená, že tam kde som sa narodila, je moje miesto, moje srdce aj moja duša.
  To, že ešte stále žijem v inej dobe je podľa mňa zo mňa cítiť až na sto honov. Prechádzky po lese, zbieranie byliniek, vyrábanie odvarov, domácich džemov podľa starých receptúr, vypekanie, a samozrejme čítanie kníh, to som ja... a iná už nebudem.
  A to, že niekomu prídem smiešna či trápna so svojimi názormi, to je problém jeho, nie môj.
  Áno, som stará duša a nehanbím sa za to.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Také jsem se našla ve všech bodech. A navíc mám práci se staršími lidmi, což mi maximálně vyhovuje si povídat s věkovou kategorií 70+ :D...

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …