Preskočiť na hlavný obsah

Dotyk (moderného) umenia


Divadlo, historické námestia, vážna hudba a moderné umenie. Dychberúce dotyky umenia, ale aj tie, ktoré za srdce nechytili, dych nevzali. 

Pre nejedného študenta je jún náročný mesiac. Skúšky, testy, písomky, projekty... Každý od stresu a uteká iným spôsobom. Ja som tentokrát utiekla doslova, a to do Košíc a Banskej Bystrice na malé  umelecké rozptýlenie.

Tanečné vystúpenia v Divadle-štúdiu tanca v Banskej Bystrici navštevujeme každoročne. Moderný umelecký tanec ma nikdy veľmi neuchvátil, tento rok som však odchádzala pozitívne naladená. Na scénický tanec sa dívam ako laik. Nie vždy lichotí oku, nie vždy zaujme, ale každé predstavenie je jedinečné a celkom iné. 
V modernom umení záľubu nenachádzam. Preto bola pre mňa výstava písmen veľkou neznámou. Slová, myšlienky, písmená, tvary, prázdny rám... Chybou výtvarníka je možno porovnávanie jednotlivých období, umelcov, štýlov. Je ťažké nájsť niečo nenapodobiteľné, samo o sebe jedinečné a pritom niečo celkom nové. Na výstavách moderného umenia si pripadám stratene, ako niekto, kto medzi biele steny galérie nepatrí. 

Splnil sa mi sen. Nie veľký, o akých snívame keď sa nás niekto opýta. Ale taký ten menší sen, na ktorý si spomenieme pred spaním, alebo keď nám ho niečo pripomenie. Bola som  vo filharmónii na predstavení Vivat Beethowen!. Júnový teplý večer v Košiciach, róby, úsmevy, neskutočne omamný zvuk hudobných nástrojov. Pocit, keď sa cítite naplnene a spokojne, a nechávate hudbu prechádzať cez Vás. 

Zúčastňujete sa kultúrnych podujatí? Aký názor máte na moderné umenie? 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Letné radosti

Júlový slnečný deň, poľné kvety, teplý vietor, knihy, spriaznené duše, a košík plný dobrôt. 
Leto mám rada, kým dni nie sú horúce a sparné. Radšej ho trávim v prírode než na kúpaliskách. Tohtoročné leto trávim v práci, s priateľmi, alebo pri knihách.  Nie príliš horúce počasie mi umožňuje tráviť ho aktivitami v prírode, ktoré mám tak rada.  A dnešok mi spríjemnil aj harmonický podvečer strávený piknikom na lúke. 
Celý svet sa na chvíľu spomalil, a my sme sa preniesli do čias bez sociálnych sietí, čias, keď sa čítali knihy, vzájomne sa viac rozprávalo a život plynul pomalšie. Nie je nič príjemnejšie ako spomaliť a vychutnávať si zapadajúce slnko, hlboký rozhovor a dobré jedlo. Momenty ako tieto mi umožňujú zamyslieť sa,  popustiť uzdu svojej fantázie, a premeniť sa na hrdinku svojho vlastného romantického príbehu.  Vychutnávať si zážitok s dobrou priateľkou vo dvojici je skutočné šťastie. Rozprávať sa o literatúre, ľahkých témach, ale aj komplikovaných medziľudských vzťahoch až kým sln…