Preskočiť na hlavný obsah

Dom nenaplnených lások


Román o veľkých, nenaplnených láskach, ktoré trvajú až za hrob. 

Ženy z rodu Lagúnovcov sú prekliate. Ich kliatba spočíva v tom, že sa zamilujú len raz v živote, ich láska nebude naplnená, a budú rodiť len ďalšie dcéry. Toto prekliate postihuje niekoľko generácií žien. Príbeh začína sledovaním Kláry, nešťastne zamilovanej dievčiny do statkára z Andalúzie. Ako pomstu za nenaplnenú lásku zakladá nevestinec - Červený dom - v ktorom sa odohráva väčšina deju. Dom stratí svoju funkciu aj zlé meno, avšak nenaplnené lásky sa v ňom budú rodiť celé generácie. Preruší sa kliatba keď sa do rodu Lagúnových narodí syn? 

Príbeh sa odohráva v Kastílsku od konca 19. storočia, až po takmer dnešnú dobu. Viacgeneračné ságy zvyčajne nebývajú mojou šálkou kávy. Dom nenaplnených lások však vôbec nebol nudný, zbytočne natiahnutý, ani príliš rozvláčny. Každá strana odhaľovala viac a viac. 

Sex, perverzita, incest. V niektorých momentoch som mala chuť knihu zatvoriť. Práve v týchto motívoch sa začínajú formovať moje zmiešané a protichodné  pocity. Občas prevýši znechutenie. Táto kniha však vyvážila aj tieto motívy jemnosťou, nehou a krehkou láskou. Opis krásy, vôní, prírody a čistých citov vyrovnával v mojich očiach to, čo pre mňa predstavovalo negatíva. Román rozhodne nepatrí medzi typické "sladké" príbehy o láske. 

Autorka Cristina Barrio Lopez skutočne zahrala na moju strunu. Možno nie som sama, ktorej sa vidí predstava nadpozemskej lásky skúšanej kliatbou, krásna. Láska, ktorá je silnejšia než povery, či dokonca smrť. A hoci trvá silnejšie, a len raz, je o to citeľnejšia a intenzívnejšia. 

Čítali ste túto knihu? Aký je Váš názor na ľúbostné romány? 
Komentáre

  1. Rodinné ságy opradené tajomstvom, kliatbami a podobne ja milujem. I keď zas také tie klasické milostné tituly - ľúbi ma-neľúbi ma, zas nie sú mojou doménou. Ale keď je tam príjemný štýl rozprávania a žiadna nuda, tak sa nechám zlákať. Uvidíme, porozhliadnem sa po nej a uvidím, či ma osloví.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Letné radosti

Júlový slnečný deň, poľné kvety, teplý vietor, knihy, spriaznené duše, a košík plný dobrôt. 
Leto mám rada, kým dni nie sú horúce a sparné. Radšej ho trávim v prírode než na kúpaliskách. Tohtoročné leto trávim v práci, s priateľmi, alebo pri knihách.  Nie príliš horúce počasie mi umožňuje tráviť ho aktivitami v prírode, ktoré mám tak rada.  A dnešok mi spríjemnil aj harmonický podvečer strávený piknikom na lúke. 
Celý svet sa na chvíľu spomalil, a my sme sa preniesli do čias bez sociálnych sietí, čias, keď sa čítali knihy, vzájomne sa viac rozprávalo a život plynul pomalšie. Nie je nič príjemnejšie ako spomaliť a vychutnávať si zapadajúce slnko, hlboký rozhovor a dobré jedlo. Momenty ako tieto mi umožňujú zamyslieť sa,  popustiť uzdu svojej fantázie, a premeniť sa na hrdinku svojho vlastného romantického príbehu.  Vychutnávať si zážitok s dobrou priateľkou vo dvojici je skutočné šťastie. Rozprávať sa o literatúre, ľahkých témach, ale aj komplikovaných medziľudských vzťahoch až kým sln…