Preskočiť na hlavný obsah

To najlepšie na koniec?


Ako to dopadne, keď po siedmich knihách a definitívnom konci príde ďalšia? 

Sériu kníh o Harry Potterovi som začala čítať len tento rok. Film ma nikdy nadmerne nezaujal, no knihy si ma absolútne získali. Po dočítaní série som (ako každý iný milovník Pottera)  bola sklamaná, že Harryho príbeh sa už končí. Rozhodla som sa teda prečítať poslednú knihu - Harry Potter a prekliate dieťa. 
Prečítala som ju za jedno predpoludnie, a mám viac otázok než odpovedí. Som plná rozporuplných pocitov, a popravde, aj trošku sklamaná. 

Čo sa mi na knihe nepáčilo? Možno to bolo spracovanie, z ktorého som vôbec necítila J.K. Rowling. Možno to bol nápad opäť oživiť Voldemorta prostredníctvom jeho dcéry. Čakala som viac informácií, dokončených príbehov postáv z predchádzajúcich kníh. Prišlo mi to príliš priezračné, a zápletka jednoduchá. 

Čo sa mi naopak páčilo? Postava Scorpiusa sa mi skutočne páčila, ihneď som si ju zamilovala. Rozhodne to bolo aj zmierenie Malfoyovcov s Potterovcami, pekne  vykreslené charaktery detí, a dojímavé časti zmierenia priateľov, či otca so synom. Objasnenie, že "nálepkovanie" na základe fakúlt nie je smerodajné, a že každý sa môže rozhodnúť, či môže byť dobrý, alebo zlý.

Môj názor však je, že hoci konce sú smutné, sú potrebné. Že príbeh Harryho Pottera a jeho priateľov sa skončil v siedmej knihe. Porovnávať túto knihu s ktoroukoľvek zo série by bolo zbytočné. Na mňa pôsobí len ako epilóg za dychberúcimi príbehmi Harryho Pottera.


Čo sa však knihe musí nechať? Obal je skutočne nádherný!

Čítali ste Prekliate dieťa? Aký je Váš názor na knihu? 

Komentáre

 1. Ahoj, zaujímavý článok. :) Vitaj vo svete Harryho Pottera! Ak potrebuješ ďalšiu dávku, tak ti odporúčam pottermore.com (Ja som Hufflepuff, a ty???), tam máš príbehov VEEEEĽA!
  Čo sa týka knihy, mne sa viac páčila než nepáčila :) Svoje myšlienky som zhrnula v článku spolu s názormi na ďalšie knihy, ktoré som čítala minulé leto.
  Ak chceš, nájdeš ho tu: http://timkablog.sk/dnescitam-knizne-leto-2/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem pekne :) Na pottermore som už zaregistrovaná a ja som Ravenclaw (chcela som byť hufflepuff, ale na pottermore triediaci klobúk nedá na naše túžby tak ako v knihe :( :D ) Prečítala som si tvoj názor, ktorý si poslala v linku. Mne sa na 60% nepáčila na 40% páčila. Pre mňa to už nebolo ono, príbeh ma netrhal (možno som bola trochu sklamaná z Harryho ako otca), ale krásna predstava že Harry žije ďalej, má potomstvo, žije konečne kľudný život. Rozhodne vidím v knihe aj plusy :))

   Odstrániť
  2. Ale Ravenclaws sú tiež super! Máte cool miestnosť :D
   Myslím, že tie som na tom tak, že viac sa mi teda páčila ako nie, hoci to nebolo ono. Mne zas forma vyhovovala na 100%, ako som tam písala, na scenáre som zvyknutá... Podľa mňa práve tá forma robí rozdiel u mnohých...
   A Harry ako otec... vieš čo, nie je to úplne prekvapivé. Problémy nastanú, práveže som rada, že tie postavy sa vyvinuli spôsobom, ktorý nebol úplne očakávaný podľa záveru Darov smrti. Veď to sa deje aj v bežnom živote, príde mi to realistické.

   Odstrániť
  3. Bála by som sa, či by sa mi tie hádanky pri vstupe podarilo vylúštiť :D.
   Mne nevadilo že to bol scenár, čo to som už takouto formou čítala. Napríklad sa mi veľmi páčilo že Albus bol zaradený do Slizolinu, a priateľ s Malfoyom. Ale Harry ako otec ma sklamal. To mi tak narušilo trošku mienku o ňom dalo by sa povedať. A že zakázal sa priateliť svojmu synovi so Scorpiusom... ako typický človek v strednom veku čo zabudol na svoju mladosť a pocity z mladosti. Alebo ako raz Dumbledore povedal niečo v duchu, že mladý človek nemôže vedieť, ako sa ten starý cíti, ale starý by mal vedieť ako sa cíti mladý, pretože to zažil (myslím, že na konci 5ky). Ale Ginny ako matka bola skvelá, Ron nesklamal, Hermiona bola tá pravá Hermiona, len Harry ako otec... :/

   Odstrániť
 2. Ja som poslednú knihu nečítala a popravdě aj mám strach sa do nej pustiť vzhľadom na rozporuplné informácie aj recenzie. Ja som milovník Harryho odkedy vyšiel v podstate som bola na výške ale i tak som si k nemu našla cestu aj k filmom i keď knihy boli knihy. No pri tejto sa celkom bojím. Hlavne keď viem že je písaná ako scenar a že už to nie je Rowlingova. Skôr z nej mám pocit že ide o marketing a na to mňa veľmi neužije. Raz sa možno do nej pustím ale kedy... Momentálne mám plno iných do ktorých sa idem zacitat. No nejako sa tejto bojím aby som si nepokazila na Harryho spomienku...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som sa tiež bála, že mi to naruší predstavy o pokračovaní Harryho života a akosi naruší dojem z celku. To sa nestalo, len je to niečo, čo nemuselo byť :). A máš pravdu, príde mi to ako dosť o marketingu.

   Odstrániť
 3. Nečetla jsem, ale film jsem viděla. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Myslíš hru? Oplatí sa prečítať, len tak pre názor :)))

   Odstrániť
 4. Já už si to chci strašně dlouho přečíst, ale pořád jsem se k tomu nedostala :/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Rozhodne odporúčam. Možno nie preto, že by to bolo extra skvelé čítanie, ale pre urobenie názoru a predstavu, ako to mohlo byť ďalej :)

   Odstrániť
 5. Túto knihu som mala možnosť prečítať hneď na Vianoce. A musím povedať že z nej stále mám tak povediac zmiešané pocity. Kniha bol ako vždy podľa mňa super napísaná ten príbeh mal hlavu a pätu a chcela som vedieť čo sa bude diať ďalej. Tiež vo mne zanechala taký ten pekný pocit ako vo mne Harry Potter vždy zanechal. A áno obal je tiež absolútne nádherný. Moja dôležitá otázka však je načo? Skrátka mi to neprišlo ako dobrý nápad pokračovať? Načo dorábať, dotvárať už beztak geniálny a krásny príbeh? načo to celé komplikovať? Takže ako samostatná kniha bez ohľadu na predošlé to bolo fajn ako pokračovanie sa mi to nepáčilo alebo skôr nehodilo. takže sa tvárim, že sa to nikdy nestalo napriek tomu že tú hru chcem vidieť naživo :D ako od major Potterheada sa to priam až patrí predsa :D oveľa viac sa mi skôr páči príbeh Fantastic Beasts, ktorý predchádza celému Harrymu a ten príbeh to aspoň zatiaľ nejako dramaticky nemení :)
  Ivana xx

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja mám presne také pocity že "načo". Knihu som si prečítala, hru by som si pozrela taktiež, ale také zbytočné :). Ako dielo samo o sebe by nemuselo byť zlé, keby som si dokázala odmyslieť predchádzajúcich 7 kníh, čo sa mi rozhodne nepodarí. Ale našlo si to aj svojich fanúšikov. Do koša by som to nehádzala, ale moje malé hodnotenie : 4/10.

   Odstrániť
 6. Knihu mám doma od Vianoc, no stále som sa k nej nedostala, pretože som sa rozhodla si preččítať celú HP sériu a zakončiť ju práve touto knihou. Samozrejme od nej neočakávam to, čo od JK ale aj tak sa na ňu už teším. ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je na čo sa tešiť, je to skutočne kniha na hĺbavé zamyslenie (aspoň pre mňa) :). JKR tam veľmi necítiť a celý štýl je taký... iný. Ale sú aj ľudia ktorým sa to páčilo, napríklad v komentároch vyššie Timka :))

   Odstrániť
 7. Ja sa na nu chystam :), hoci spracovanie ma tiez trosku odradza a citam na nu same podobne nazory ako mas ty, ale ako zavislak na Poterovi by bola asi skoda vynechat tuto knihu :)
  LIFE IN PICTURES BY LU

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite ju nevynechaj, len možno budeš mať na ňu tiež rozporuplné názory :)

   Odstrániť
 8. Četla jsem a byla jsem z toho mrzutá. Čekala jsem víc (psala jsem o tom zde - http://blog.veruce.cz/v/precteno/harry-potter-a-proklete-dite-j-k-rowling-j-tiffany-j-thorne/). Scénář není vhodný formát pro vydání knihy. Jako neoficiální bonus, když by unikl, proč ne, ale jako oficiální pokračování? Rowlingová má na víc. Mohla to rozepsat do podoby příběhu, pak by to bylo daleko stravitelnější i přesto, že ta zápletka také není nic moc.
  Jinak Scorpius mě také celkem bavil a příběh by se mi líbil i jako hra, i jako film. Přece jen jsem bývala velký potterofil, takže tohle bych si nenechala ujít :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tiež som nebola práve nadšenejšia (prečítala som si to, ďakujem za link :)) Súhlasím že ako oficiálne pokračovanie to nie je práve výhra. Dalo sa to, fanúšikov to zláka, ale myslím, že väčšinu nenadchne :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …