Preskočiť na hlavný obsah

Ako s úľubou mrhám časomJe skutočne ťažké v unáhlených časoch uprostred práce jednoducho "vypnúť". Nespočetné množstvo povinností valiacich sa z každej strany ma občas doslova pohltí. Ani som si neuvedomovala, že môj organizmus nemôže fungovať neustále na 100%. Až dokým si za to nevyžiadal určitú daň. 
Na ochorenia zo stresu verím len polovične. Niekedy však stres môže prevziať kontrolu nad telom. 

Mám rada pauzy. Rada si oddýchnem aj počas unáhleného dňa, s kopou povinností. Teraz sa už zastaviť viem. Spočiatku som si pripadala lenivo, nezodpovedne. Mala som výčitky svedomia, že robím menej ako predtým. Pre vlastné zdravie je však niekedy potrebné nemyslieť, nekonať, darovať si svoj čas. Prikladám niekoľko myšlienok z denníka flegmatika. 

Je mi to jedno. Nejde o ľahostajnosť.  Niekedy je proste lepšie veci neriešiť, pre vlastné dobro. Občas sa veci vyriešia sami. Netrápiť sa vecami, ktoré neviem ovplyvniť, alebo sa ma netýkajú. 

Času je dosť. Mám rada dochviľnosť a presnosť. Niektoré termíny sú dôležité, ale s kľudom to predsa zvládnem lepšie, nie? 

Nič sa nedeje. V ťažkej situácii podľahneme stresu či chceme, alebo nie. Každý problém sa v danej chvíli zdá ako ten najväčší na svete. Čím skôr si uvedomím, že vlastne o nič nejde, tým lepšie.

 Aj počas nabitého dňa si urobím zázvorový čaj, vyložím nohy,  prečítam niekoľko strán, alebo si len zapnem televízor. Aspoň na hodinu si vydýchnem. Počas teplých mesiacov sa preveziem na bicykli.  Niekedy nie je na škodu odložiť prácu na bok, a urobiť si pekný, pohodový deň. John Lennon povedal, že čas, ktorý strávime niečím čo máme radi, nie je premrhaný čas. Starostí je niekedy vyše hlavy, a v budúcnosti ich bude možno ešte viac. Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo sa naučiť oddychovať. 

Ste flegmatici? Ste večne zanerázdnení? Ako vyzerá Váš oddychový deň? Komentáre

 1. Zbožňujem čaje - čo sa týka tvojej fotky, a aj ja veľa času mrhám na rôzne hovadiny. Najväčším mrhačom času je podľ mňa televízor, a mobil. Čím naozaj mrhám veľa času

  Čo je dobré to musím mať :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. U mňa ten čas zabíja predovšetkým ten telefón. Ale je to istý spôsob oddychu.

   Odstrániť
 2. Žiaden čas, ktorý stráviš s tým, čo máš rád, nie je premrhaný. Túto vetu povedal niekto, ale naozaj už neviem kto, v tých citátoch začínam mať galimatiáš. Každý si musí nájsť svoju chvíľku na nič nerobenie, odpočinutie, na nazberanie nových síl. Ak by sme pracovali od rána do večera ako roboti, dlho by sme nevydržali a skončili v šrote. O tom je ľudskosť. Nájsť si to svoje, kde sme my, a kde sme šťastný.
  Už som niekde písala aj o tom, že nejaká kočka prišla k nám do Paláca a chcela knihu, kde jej priateľa naučíme oddychovať, lebo on to nevie a je ťažký workoholic. Mladý človek a nevie oddychovať. Veľmi som z toho zosmutnela. Taký štýl života vedie len k jednému, na cintorín. Takže si užívaj, vyvaľuj sa, čítaj, píš, choď von, spi, alebo sa rozprávaj a pi čaj. Je to úžasné a hlavne, životne dôležité. Nič neujde, ani práca, ani škola, a dokonca ani bordel. Ale život áno :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. John Lennon, už vidím :-). Nejako mi ušla tá veta u teba :-)

   Odstrániť
  2. joj, ďakujem za krásny komentár :)) obzvlášť s tým koncom súhlasím, aj keď si to veľa krát nechcem pripustiť. Tiež som veľmi nevedela "vypnúť", až kým som sa niekoľko krát našla v čakárni u lekára s nespavosťou, malátnosťou, bolesťami... Neverím, že všetko spôsobuje stres. Ale niektoré veci sa inak vysvetliť nedajú. Oddych je veľmi dôležitý :)

   Odstrániť
 3. Niekedy nie je na škodu spraviť si voľný víkend, aj keď sa na mňa valia povinnosti a som zo všetkého v strese. Oveľa efektívnejšie pracujem oddýchnutá a nie vyčerpaná na pokraji síl. Skvelý článok :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne za pochvalu :)). Súhlasím s tým, že efektívnejšie sa pracuje oddýchnutá. Aj to vidím na sebe, že po vyčerpanosti prichádza rezignácia a letargia, a to je to najhoršie čo môže byť :D

   Odstrániť
 4. Občas bych byla ráda flegmatik :) A to že jsem dřív byla, dlabala jsem úplně na všechno..i na to, co by možná mělo smysl. Poslední dobou jsem byla hodně ve stresu a přineslo mi to hromadu zdravotních problémů...to už člověka donutí něco dělat :) Jinak odpočívám u knihy, internetu, ve vaně, cvičím..

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Oddych vo vani mám nesmierne rada, to sa cítim ako znovuzrodená :D :). So stresom idú problémy ruka v ruke, ten flegmatizmus (nie prehnaný) mi príde úžasný :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Letné radosti

Júlový slnečný deň, poľné kvety, teplý vietor, knihy, spriaznené duše, a košík plný dobrôt. 
Leto mám rada, kým dni nie sú horúce a sparné. Radšej ho trávim v prírode než na kúpaliskách. Tohtoročné leto trávim v práci, s priateľmi, alebo pri knihách.  Nie príliš horúce počasie mi umožňuje tráviť ho aktivitami v prírode, ktoré mám tak rada.  A dnešok mi spríjemnil aj harmonický podvečer strávený piknikom na lúke. 
Celý svet sa na chvíľu spomalil, a my sme sa preniesli do čias bez sociálnych sietí, čias, keď sa čítali knihy, vzájomne sa viac rozprávalo a život plynul pomalšie. Nie je nič príjemnejšie ako spomaliť a vychutnávať si zapadajúce slnko, hlboký rozhovor a dobré jedlo. Momenty ako tieto mi umožňujú zamyslieť sa,  popustiť uzdu svojej fantázie, a premeniť sa na hrdinku svojho vlastného romantického príbehu.  Vychutnávať si zážitok s dobrou priateľkou vo dvojici je skutočné šťastie. Rozprávať sa o literatúre, ľahkých témach, ale aj komplikovaných medziľudských vzťahoch až kým sln…