Preskočiť na hlavný obsah

Lenivé popoludnia


Občas prídu tie nedele, keď nemám nič na práci. Keď svetlo prechádza cez úzku štrbinku medzi žalúziami, a pripomína mi, ako je vonku krásne. Keď sa len bezmyšlienkovite hrám so svetlom, a prepletám si ho pomedzi prsty. 

Ležali sme spolu na zemi, a ty si mi povedal: "Rozprávaj mi."
Chvíľu som váhala, kde začať. Možno som mala hovoriť o počasí a návrate sťahovavých vtákov, alebo o krehkých dušiach izbových rastlín. Chcela som však hovoriť o dnešnom dni, o tom, čo mi prebehne hlavou dívajúc sa von do slnečného popoludnia. Po prvých slovách ti začali klesať viečka. Netaktne si zaspal. 

Nezobudila by som ťa. Chcela som si ťa pamätať presne takto. Ležiac na boku v trochu pohúžvanej košeli, so spokojným výrazom v tvári, a prúžkom svetla prechádzajúcim ti cez ucho a krk. Takúto spomienku som si starostlivo uložila do červenej škatuľky plnej gombíkov. 

Rozprávala som ti o tom, aká to bola nedeľa. Ako mi vždy v nedeľu vonia prádlo, ktoré vešiam von na šnúru, a chladný vietor priveje jeho vôňu. Ako vždy v nedeľu idem k babičke na jablkový koláč, ktorého som sa prejedla už pred rokmi. Ako vždy v nedeľu otvorím okno keď prší, aby som cítila vôňu dažďa. Ako vždy v nedeľu prelejem mamkine fialky na kuchynskom okne. Ako vždy v nedeľu vonia kurací vývar. Ako vždy v nedeľu naprávam u babky háčkované dečky.  A ako vždy nedeľu zakončím úvahami o ďalšom týždni, sediac v pohodlnom kresle, pijúc horúce kakao. 

Rozprávala som ti o tom, prečo sú pre mňa nedele také dôležité, také potrebné. Medzník, vďaka ktorému sa nového týždňa nebojím. Vždy iné, a predsa také známe. 

Svetlo sa mi zamotalo do vlasov, a tak som radšej ostala ležať. Vystrela som  k nemu len ruku, akoby na pozdrav, a nechala si ju zohriať hrejivými lúčmi. Padali nižšie a nižšie, na celom tele som cítila ich hrejivý dotyk. Pomaly si otvoril najskôr jedno, potom druhé oko. "Čo bude s tým rozprávaním?" opýtal si sa.
"Nič. Dáme si jablkový koláč?" 


Komentáre

  1. Moc ráda si čtu povídky, od ostatních, ale sama nejsem ten typ, co by nějakou napsal.. Moc pěkné a ten jabkový koláč bych si dala!

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem pekne :) Ak niečo náhodou napíšeš, daj mi vedieť a rada si to prečítam. Ja rada aj čítam aj píšem :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …