Preskočiť na hlavný obsah

Povinné čítanieSú dni, keď prečítam 200 strán. Sú dni keď neprečítam ani jednu. 

Každý z nás má iný vkus na knihy, no sú diela, ktorým sa nevyhne nikto z nás. Povinné čítanie je pre niekoho strašiakom, iní si ho užívajú rovnako ako iné knihy. 
Samotné profesorky niekedy hovoria, že dielo sa číta ťažko, a že nie je medzi študentmi veľmi populárne. 


Môj osobný názor na povinné čítanie je, že akonáhle počujem že danú knihu čítať skrátka MUSÍM!, okamžite spozorniem a napol kriticky si knihu prečítam. Prečítala som doteraz všetky, aj keď je pravda, že niektoré ma celkom nezaujali, a iné boli hotovým utrpením. Iné sa mi však veľmi páčili. Nie všetky knihy sú podľa nášho gusta, ale s väčšinou kníh som stotožnená. Do povinného čítania sú zaradené preto, aby nám niečo dali, oboznámili nás s autorom či situáciou v danej ére.

Naposledy som dočítala Kapiánovu dcéru. Táto útla knižôčka sa mi nesmierne páčila, pripadala mi veľmi ľahká, sympatická a oddychová. Príbeh hoci ťažší, bol odľahčený poznámkami autora a vtipnými opismi. Príjemné čítanie do vlhkého februárového víkendu.

Z kníh, ktoré som si z povinného čítania obľúbila, sú to práve diela ako Lakomec od Moliera, či Shakespearov Hamlet. Vyslovene som trpela pri čítaní Detvana, ale to je asi jediné dielo, ktoré mi vôbec nesedelo.

Tento mesiac som sa okrem povinného čítania vrhla do Harryho Pottera, prečítala som od začiatku roka 1627 strán, a naplánovala si knihy, ktoré musím tento rok prečítať.

Boli ste zástancami alebo odporcami povinného čítania? 

Komentáre

 1. Já bych povinnou četbu zakázala. Já chápu k čemu má být, ale takhle to fakt nefunguje. Akorát spoustu lidí odvrátí od čtení, znechutí jim ho. Já jsem vášnivá čtenářka a přesto povinnou četbu čtu s nechutí, i když by se mi ta kniha normálně líbila. Je povinná už to nedělám proto, že mě to baví, proto mi to čtení znechucuje. Takže za mě zrušit. Stačí výborný profesor a studenti se seznámí s knihy i autory a s chutí si je přečtou i bez hrozby povinnosti.

  Gabux

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja mám presne toto, že ak niečo robiť musím, tak ma to skrátka zabrzdí. Prečítam to aj tak a naozaj je veľa skvelých diel ktoré sa mi páčia, a zase veľa, ktoré ma za srdce nechytili. Podľa mňa tí, ktorí radi čítajú s tým problém mať nebudú, a zvyšní prečítajú aspoň to, čo sa považuje za potrebné. Myslím, že to nie je na škodu, ale práve preto som položila tie otázky, aby som sa dozvedela názory okolia, ďakujem za úprimný komentár :)

   Odstrániť
 2. Mala by ostať súčasťou výučby :) Ja som na strednej prečítala okolo 40 povinných kníh, preklínam iba dve. Detvana som dokonca čítala dvakrát, tak sa mi páčil :)
  Moju lásku ku knihám to len prehĺbilo, moju schopnosť o literatúre premýšľať posilnilo a vôbec mi to neubralo z ničoho, skôr naopak :)
  Navyše si myslím, že ich znalosť je už súčasťou tej základnej, ktorú by stredoškolák mal mať. Neviem, ako inde, ale u nás sa z každej knihy písal dosť podrobný test, ktorý testoval nielen to, či som to čítala (citátmi) ale aj to, či tomu rozumiem a aký má kniha vplyv na literatúru, kultúru, svet, a ako vyobrazuje danú problematiku/tému/éru. Je to skvelá vec a dokonca aj veci, ktoré neboli povinné, som si prečítala, mnohokrát sme celá trieda sami ostávali v škole po vyučovaní a pozerali napríklad filmové verzie, debatovali o tom na hodinách, čítali sme si ukážky z iných diel od autorov. Takisto sme sa museli učiť básne (asi 150 sme ich vedeli určite za tie 4 roky) a myslím, že to malo len prínos. Kto nechce, ten zabudne, kto chce, tomu to len prospeje :)
  Myslím, že tí, čo vnímajú povinné čítanie s nechuťou si za to môžu sami - buď si to vsugerejú, alebo sa nechajú ovplyvniť názormi spolužiakov. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nesúhlasím akurát s tou vetou, že si to vsugerujú :), ani ja som niekedy nebola zástancom povinného čítania, pretože ma to nútilo do diel, ktoré ma nezaujímali a každého postoj bol iný (to boli čas základnej školy kde sa čítal Ľudo Ondrejov a pod. - skrátka ma to vôbec nebavilo, nezaujímalo a niekedy som nebola schopná knihu dočítať, a to som bola čitateľ skutočne vášnivý). Teraz na strednej škole sa ale berú diela ktoré, ako si hovorila, patria k inteligencii a súhlasím že to nikomu neublíži. Notoricky známe, a zväčša sa viažu na nejaké historické obdobie a diela nám pomáhajú ho pochopiť :). Ja som za povinné čítanie, u nás sa tiež píšu podrobné testy a podobne. Myslím, že diela ako Hamlet alebo Lakomec by mal poznať každý :)
   Detvan je pre mňa osobitná kategória, mohli by ma aj ukameňovať ale slovenská poézia z onoho obdobia mi absolútne nereže :).

   Odstrániť
 3. Samozřejmě jsem byla odpůrcem povinné četby pokaždé, když se chystala z ní nějaké písemka nebo zkoušení. Ale když se nad tím zamyslím vždy zpětně, není to vůbec zlé. Ti, kteří si přečtou leda tak horoskop, mají alespoň minimální přehled a pokud nestojí ani o ten, snad vždy se to dá nějako obejít a opsat. :) A ti, které čtení baví, si přijdou na své. Díky četbě jsem dokonce přišla na jednu z nejlepších knih, co jsem kdy četla. :D
  K maturitě jsem přečetla všech 20 knih a snažila jsem si je vybrat podle mého gusta. Ale musela jsem vybrat pár knih s tematikou druhé světové (musela píšu proto, neboť mě tahle literatura vždycky tak na týden odrovná), tak jsem vzala nejmenší zlo - Vyhnání Gerty Schnirch a nemohla jsem udělat lépe. Naprosto perfektní kniha, která mě pohltila a nepustila dodnes. :))
  Takže obecně vzato za mě povinná literatura ano. Nikomu neuškodí přečíst něco z klasiky:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Skvelé, že si si v tom povinnom niečo našla. Mňa asi nič nechytilo tak za srdce, že by to patrilo medzi obľúbené, ale rada si prečítam všeličo, takže nikdy nebol problém :)

   Odstrániť
 4. Vetsinou povinna cetba pro me bylo opačko knížek, co jsem už četla. Příkladem je maturita, kde jsem četla všechny knížky co jsem si vybrala a celkově co byli na výběr. Takže jsem většinu jenom prolítla co to je za žánr, hlavní postavy atd a sepsala to. Jinak jsem si řekla že to zopáknu ve filmových zpracováních a to sem beztak neudělala😂🙈 ale jinak mi to vubec nevadí, při povinnych cčetbách na ZŠ jsem tak našla spoustu supr knížek

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja väčšinou čítam celkom iné, než mi povinná četba ponúka. Musí to byť poľahčujúce poznať už obsah :) na zš som tým nebola nadšená,potom zase áno... záležalo na knihách a tak :)

   Odstrániť
 5. Jaj ďakujem za tip Kapitánová dcéra. Od začiatku roku som sa pridala do knižnej výzvy, kde na február je povinnosť prečítať nejaké povinné čítanie či klasiku. Všetky však, ktoré som si kedysi chcela prečítať som už dávno prečítala ako Goetheho, Schillera, Tajpovského, Huga a i, a ostali mi už len také, do ktorých sa mi veľmi nechce hrnúť. Na ZŠ a SŠ som s tým vôbec nemala problém, jediný mi urobil Adam Šangala, to bol fakt masaker dočítať, inak som všetko ostatné zhltla bez problémov. A na VŠ som si tieto knihy čítala iba z pasie, lebo som chcela. A teraz som ostala PAF, pretože už fakt neviem čo prečítať bez toho, aby som knihu rozkúsala na tri kusy už na tretej strane :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nie je začo :D :) Kapitánova dcéra bola super, také ľahšie čítanie :). Ja som mala problém len s tým Detvanom ale inak dá sa povedať v pohode :). Celkom sa teším na ďalšie, pretože mám pocit, že čím ďalej, tým lepšie knihy máme čítať :)

   Odstrániť
 6. Já moc nemám ráda větu se slovy musíš.. A hlavně ne u knih! To je zlé.. Číst máš to, co chceš..Vím, že u povinné četby je těžké si vybrat ty pravé, ale někdy jsou mezi nimi i poklady . :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne, pri slove musím je mi všetko :D. A pri čítaní obzvlášť. V princípe to mám rada, až na to slovo musím, ktoré mi pripadá akoby moja prirodzená reakcia mala byť.nesúhlas. knihy sú skvelé takmer všetky, každá ma.niečo do seba, ale možno je viac ľudí, ktorých to odradí :)

   Odstrániť
 7. Já jsem hodiny literatury obecně měla nejraději a povinná četba pro mě byla spíš za odměnu než za trest. Ráda si přečtu i klasiku a nikdy jsem s tím problém neměla - i když samozřejmě ne všechno se mi strašně líbilo. Myslím, že to bez toho nejde a že se člověk musí přestat bát toho slova muset a povinnost. Díky čítankám a povinné četbě jsem totiž objevila spoustu zajímavých věcí. Za všechny třeba Roberta Fulghuma nebo Ernesta Hemingwaye, kteří se stali mojí životní láskou :-). Michelle z www.wish-hope-life.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Literatúra patrí aj medzi moje obľúbené predmety, len to povinné čítanie mi príde také... diskutabilné. Rada čítam, ale nie to, čo mi niekto nadiktuje. Ale zase veľa mi to dalo. Moja láska je zase Edgar Allan Poe :)

   Odstrániť
 8. Někdy přečtu deset knih za měsíc, jindy ani jednu. Asi tak. :P

  Já měla povinnou četbu vlastně jen k maturitě, když nepočítám čtenářský deník na prvním stupni základní školy. Někdo říká, že to zabíjí lásku ke čtení. No moji naštěstí ne. A myslím si, že člověk buď četl už před tím a bude číst i potom, a nebo neměl rád knížky nikdy, tudíž nebude mít nikdy rád ani povinnou četbu.
  Já měla výhodu, že jsem plno těch "povinných" knih četla už dávno před tím, než jsem vůbec věděla, že budu dělat maturitu. Ani mi tak nevadilo, že je musím číst z povinnosti, stejně jsem si je někdy chtěla přečíst, ale spíš že musím hned teď, do nějakého data. Já bych si je povinně i přečetla, ale až bych na ně měla ru vhodnou náladu, a ne že si zrovna teď musím číst o spalování mrtvol, když se na to necítím a chtěla bych číst spíše něco lehkého a veselého.

  U některých knih si říkám, že nechápu, proč je někdo zařadil do povinné četby, u jiných bych je nejradši dala přečíst celému světu.

  Já si myslím, že povinná četba je vhodná, už v rámci vzdělání, ale ne vždy a ne pro každého no. Je to sporné.

  Lauralex,
  www.brcqo.blog.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za dlhý komentár plný super názorov :) Ja mám tiež niekedy nálady že skrátka nemám chuť na tú knihu, proste mám tiež chuť na niečo ľahké a nebudem sa trápiť vojnovou tematikou. Ja som aj za, aj proti. Patrí to k inteligencii, ale zase nútiť do toho niekoho... naozaj vôbec neviem, aký postoj mám k tomu zaujať ak sa pozriem na obe strany, naozaj neviem :)

   Odstrániť
 9. Ja som nebola odporca povinneho citania, prave naopak mnoho knih by som si precitala rada, ale moja lenivost so mnou nebola stotoznena a casto jednoducho robila naprieky :D
  LIFE IN PICTURES BY LU

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hah :) U mňa nešlo o lenivosť, skôr o skeptizmus odvodený od slova "musím" :D

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …