Preskočiť na hlavný obsah

Prozaická miniatúraSedela na dlážke v hlúčiku štebotajúcich dievčat, ale nehovorila. Počúvala. Vždy radšej počúvala, no tento krát len zamyslene hľadela do prázdna. To je tvoja prvá spomienka na ňu. 

Predstavoval si si ju celkom inak. Predstavoval si si, že je vyššia, má tenší hlas, že preferuje leto pred zimou, že žije preto, aby tancovala, že každé ráno začne kávou, že horlivo gestikuluje keď má radosť, že sa najviac kochá pohľadom na horské štíty, že po večeroch číta Marínu,  a že z vône ruží by sa jej opojne zatočila hlava. Neodhadol si ju, tvoj prvý dojem klamal. Nie si prvý ani posledný, ale na tom tvojom jej skutočne záležalo.

Goethe v teniskách. Skláňaš poklony a verše, lámeš srdcia a zrazu sa pobalíš a zmizneš. Nezmizol si ďaleko, ale odišiel si z jej zorného poľa bez rozlúčky, len so slovami: "Ty tomu nerozumieš, to nepochopíš". A už ťa nebolo. Ničím nezaujímavá, všedná ako upršaný pondelok, ako biela stena starej kaviarne, ako halier v mláke na zemi. Ako kniha, ktorú nedočítaš a založíš späť do poličky zapadnúť prachom.

A listy opadli a znova narástli. A znova. A znova. Slnko aj napriek tomu ďalej vychádzalo a zapadalo, a vyšlo aj to ráno, keď si vystúpil z vlaku. Ako básnik si zlyhal na životnej próze.  S batohom, kufrom a igelitkou.  Horúci letný deň, utieral si si spotený krk. Nič sa nezmenilo, to si mal vždy rád. Vždy sa ti vracali tie isté spomienky, vždy si vedel kam ísť, aby ti osud hodil pod nohy to, čo si práve potreboval.

Blížila sa na bicykli. Škrabal si sa na brade a rozmýšľal, koho ti pripomína. Uvidel si ju, a vytvoril si celkom jasnú predstavu. Ako by si ju poznal celý život. Zrazu si vedel, že sa rada obhadzuje novembrovým opadaným lístím, že do kníh si zakladá bylinky, že doma sa cíti v moravských hájoch, že beháva v hmle, že tancuje preto, aby žila, že v daždi chodí bosá, že do tmy recituje Šrámkov Splav a že na teba stále nezabudla.

Mala o pár rokov dlhšie vlasy a na nose jej naskákali pehy. Plnšie líca, živé oči a chuť začať od znova. Celé ruky mala čierne, ako cestou opravovala bicykel. Zastala priamo pred tebou. Usmiala sa, a odhalila všetky zuby.  V košíku bicykla si videl dopis, ktorý si jej písal pred cestou. Na líci ti urobila čiernu šmuhu. "Smieš ma volať Magdaléna." 


Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …