Preskočiť na hlavný obsah

Inšpirátori bežného života


Niekedy počujete myšlienku, ktorá vás donúti pozastaviť sa a zamyslieť sa nad ňou. Nemusí to byť notoricky známy umelec, herec, alebo spevák. Môže to byť otec, matka, profesor, či priatelia. Ktokoľvek. Stane sa, že hlboké veci v bežnom rozhovore celkom prepočujeme. 

Pre napísanie tohto článku som sa inšpirovala v škole, keď naša profesorka povedala niečo, nad čím sme sa s Betkou hlboko zamysleli. A tak ma napadlo zaloviť v pamäti a vytiahnuť z nej niekoľko myšlienok, ktoré sa mi ukotvili v pamäti. 
                

Presne táto veta bola spúšťačom môjho zamýšľania. Tak prosté a pravdivé, podložené, ako inak, fyzikou.
     


Náš vedúci tanečník. Myšlienka ktorá nie je hlboká, ale predsa ňou presvedčil tanečný kolektív o tom, čo vlastne robíme, a prečo. Že tancujeme pre nás a máme si to užiť. O tom to celé je. Veta často opakovaná pred vystúpeniami. Znie to tak jednoducho a pritom je to pravda. Netancovať len z číreho presvedčenia a radosti by bola chyba. Fleetwood, môj bratranec z Juhoafrickej republiky. Celkom som ho nepochopila. Vo vojne som videla vždy smrť, násilie a konflikt. Možno na inej strane zemegule je pohľad na vojny iný. Možno myslel umenie z vojnovej doby, samotný boj, alebo len ducha vojny ako myšlienku. Názor nevyvracim, aj keď s ním nesúhlasím. Ale vryl sa mi do pamäte. A raz ho možno pochopím.


Znova krásna veta od našej profesorky fyziky. Keď vypustila z úst túto vetu, celá trieda povzdychla. Každé povolanie má svoje čaro. Zvolila si pedagogiku pred medicínou, a urobila dobre. Na takýchto profesorov sa nezabúda.  


Moja krstná mama. Práca so staršími ľuďmi si vyžaduje trpezlivosť a veľa pochopenia. Hoci starí ľudia majú mnoho skúseností, nie vždy platí: Mladosť - pochabosť, starosť - múdrosť. Záleží od povahy človeka. V niektorých situáciách mi tento výrok príde celkom vtipný.

Je mnoho a mnoho myšlienok, ktoré ani nazaregistrujeme. Popravde som si vybavila len tie z blízkej minulosti. Určite si časom spomeniem na množstvo ďalších, alebo budem počuť nové a nové výroky, ktoré si však do budúcnosti už zapíšem. 

Zapôsobili aj na Vás myšlienky rodičov, priateľov, alebo učiteľov? Spomínate si na nejaké? 

Komentáre

 1. V prvom rade chválim nápad článku a v druhom spracovanie... :) Ale úplne najviac chválim obsah. Také tie vetičky bežných ľudí okolo nás sú nám častokrát dajú veľa... veľmi veľa :)

  www.flungoutofspace.com

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Krásny článok plný pravdy. Niekedy ti len obyčajný človek povie obyčajnú vetu, no pre teba sa to môže stať neskutočným citátom a ani sám nemusí vedieť, ako ti to zmení deň. Žasnem nad šikovnosťou, akou si ich zakomponovala do tých krásnych fotiek.
  Inak, môj otec má krásne perly. Napr. Vždy si dvakrát rozmysli, než z tvých úst vypustíš nejakou pitomost... alebo logika je u tebe blbost, co? Mysli ženská!
  Moja mamka vraví také pravdivé klišé ako Ži teraz a nie o rok!, alebo Neskáč cez prekážky, kým nie sú pred tebou!, či Kým sa nebudeš mať rada sama, nebude ťa mať rád nikto!
  Môj chlap zas: Nečum stále do toho ščotníka ale skús pohnúť vlastným rozumom! či Zlatko, nač mi nejakú normálnu ženu, keď mám teba. Si tá najúžasnejšia, najnenormálnejšia žena a preto ťa milujem. S inou by som sa znudil!!!
  a mnoho mnoho iných, na ktoré si momentálne nespomeniem. Ale to neva, hlavne že sa podľa nich riadim :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem pekne, takúto pochvalu si nesmierne cením. Tie myšlienky od tvojho tatka sú super, alebo aj tie od muža :D.také si žena cení viac, je to origoš, žiadna mainstreamovka. Môj tato mi zvykne povedať "raz budeš žiť s tým mužom, nie s tými kamarátkami" alebo mamina "vsetci ľudia sú dobrí, aj keď o tom sami nevedia". Je ich naozaj plno a máš pravdu, že ľudia o tom ani nevedia a urobia deň. A niektoré výroky doslova zľudovejú, minimálne v rodine :)

   Odstrániť
 3. Zaprvé ti taky chci pochválit nápad a zpracování článku, tohle jsem ještě na žádném blogu neviděla a moc se mi to líbí, člověk nemusí být slavná osobnost, aby nepravil nějaké moudro, že :).
  Zamyslela jsem se hlavně nad tím výrokem od Fleetwooda. Sama za sebe bych řekla, že jsem spíše pacifistka, i když chápu, že lidé v podstatě bez nějakého rozbroje nedokážou žít a patří to k nim (resp. k nám :D) - řekni mi jedno století, kde se nikde neválčilo. Ne, to prostě neexistuje. Z toho důvodu si myslím, že pro někoho je vést válku, nebo nějak plánovat akci, opravdové umění...pro mě ovšem taky ne, necítím, že by měla být válka adorována až na něco uměleckého. To teda ne.
  A jinak to vypadá, že tvoje učitelka fyziky bude chytrá a rozumná žena, hlavně její výrok o léčení dětí (učením) se mi strašně líbí. Bylo by neskutečně krásné, kdyby to takto vnímali všichni učitelé.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne, a to som myslela, že všetko už napísané bolo :)
   Pre mňa je vojna vyslovene negatívna a tiež by som ju nepovysila na umenie, rozhodne nie. Preto som to sem zaradila,pretože je to na zamyslenie hoci sa s tým nestotožňujem ani zďaleka.
   Sú profesori na ktorych sa nezabúda :) aj ak nie najlepší učiteľ, ale rozhodne skvelý človek :)

   Odstrániť
 4. Úžasný nápad na článek. Bohužel si nic takového nevybavím, avšak mám všude po papírkách někde napsáno nebo zkopírováno, co se mi líbilo, když mi někdo napsal. :)
  S tou vojnou - je to myšleno jako válka? Asi ano. Válka o území Palestiny bylo umění, kde nevítězili jen zbraně, ale i mazanost a chytrost. :)A to bylo umění.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :). V rodine tomu hovoríme nehmotné dedičstvo.
   Povedala by som že chytrost a myslenie taktiky je umenie. Vojna sama o sebe mi pripadá ako nezvládnutý konflikt kde dochádza k násiliu a smrti nevinných ľudí. Núti ľudí porušiť prikázania. Preto Sachu celkom nechápem :)

   Odstrániť
 5. Veľmi rada si čítam citáty a to najmä teraz, keď mám školu a skúšky :)


  Pozývam ťa na Valentínsku súťaž na mojom blogu o krásnu toaletnú vôňu od Beyonce :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Velmi semi líbí ta věta, co řekla vaše učitelka fyziky s tím léčením detských duší, to je opravdu krásné :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, je toto krásne a patrí to aj medzi moje obľúbené :)

   Odstrániť
 7. Úžasný nápad dát všechny důležité myšlenky do hezkých forem a podělit se o ně. Úžasný článek, který na mě dýchá pohodou a zamyšlením. Nejvíce se mi líbí myšlenky tvé profesorky. Víc takových profesorů, prosím :)

  Gabux

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za pochvalu :)
   Áno, a celkovo viac ľudí ktorí vedia čo hovoria :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …