Preskočiť na hlavný obsah

Predvianočná Viedeň


Nádherná, čarovná, dychberúca. Týmito, a mnohými ďalšími slovami by sa dalo vyjadriť, aká je Viedeň v predvianočnom období. Mesto, ktoré má čo ponúknuť každý deň  v roku, sa počas však počas Vianoc mení na mesto z rozprávky. 

Na dva dni všedného roka sme unikli bežným povinnostiam, a ukryli sa pred nimi v jednom z najčarovnejších miest Európy - vo Viedni. Navštívili sme historicko-prírodovedné múzeum, do ktorého sa stále tak rada vraciam. Nikdy nemám dosť času na dôkladné prezretie všetkých exponátov. Ak si pod pojmom "múzeum" predstavíte čosi nudné, zabudnite na to. V spomínanom múzeu nájdete všetko od minerálov až po dinosaury, môžete pozerať filmy či mikroskopovať. A o kráse historického interiéru budovy ani nehovorím. 
Som jediná, ktorú ten plafón tak nadchol? Prechádzka po historickom centre. Z každej strany na Vás dýcha história. Dóm Svätého Štefana je naživo krajší než na akýchkoľvek snímkach. Vežičky, sochy, vitráže. Pompéznosť doslova vyráža dych. Akoby tu zastal čas a ponúkol nám možnosť nahliadnuť do rokov dávno minulých.
Celé miesto zdobia tisícky svetielok, ktoré dotvárajú dokonalú vianočnú atmosféru. Zlatý klinec vianočnej atmosféry sú jednoznačne vianočné trhy. Vôňa punču, klobások a čokolády. Vianočné trhy možno nie sú ideálnym miestom na nákup, avšak na navodenie vianočnej nálady sú bezkonkurenčné. Každý si nájde to svoje. Mňa si napríklad získali Schnitzle...Hlavné mesto Rakúska je nádherné počas každej ročnej doby, avšak počas Vianoc ukazuje celkom inú tvár. Vianočnú Viedeň som nenavštívila prvý raz, a rozhodne to nie je ani posledný. Viedeň si pre Vás stále pripraví niečo, čím vás môže opäť prekvapiť.


A čo symbolizuje predvianočnú atmosféru pre Vás? 

Komentáre

 1. Já byla nedávno v Berlíně na vánočních trzích a taky paráda♥ Víděň plánuji na příští rok:)
  Pro mě k vánocům jasně patří čas s rodinou, cukroví, trdlo, svařák, nervy z lidí a "bože ještě nemám dárky". Taková klasika. Hlavně sníh, ale ten bohužel zasejc nebude :( dál mám pro Vánoce i spojení se zkouškama a předtermínama, ale zas o to víc mám volno v práci a nechodím do školy = čas na kamarády, přítele, rodinu a to učení teda no :)

  Nádherný fotky ten strop je boží!! ale ten ametyst♥celkově nerosty jsou pro mě vždycky víc jak cokoliv jiného

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Čítala som tvoj článok, a aj tie Berlínske vyzerali úžasne ! ♥
   Vrelo odporúčam Viedeň :) je dokonalá :) .
   No na vôňu vareného vína som celkom zabudla!

   Ten strop si ukradol moje srdce ♥ :D . Kamene milujem, ametyst patrí medzi moje obľúbené.

   Odstrániť
 2. Zbožňujem vianočné trhy vo Viedni, ale tento rok si výlet spraviť nemôžem :) Krásne fotky :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ale keď sa nachádzaš v Prahe, tak ďaleko ani chodiť nemusíš, aj tam sú krásne :)
   ďakujem krásne :)

   Odstrániť
 3. Akonáhle začnú vianočné trhy tak začínam sršať vianočnou náladou a pospevujem si vianočné pesničky. Krásne fotky a to múzeum muselo úžasné. :)

  https://thefashiontwiins.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mňa nálada akosi obchádza, ale a trhoch ma neskutočne dobehla :)
   ďakujem, múzeum proste treba vidieť aké je úžasné :)

   Odstrániť
 4. Do Viedne sa každý rok vraciam, pretože je naozaj krásna! :)
  my blog : THE COLORFUL THOUGHTS

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nie je to lacný špás, ale rozhodne sa plánujem do Viedne vrátiť :)

   Odstrániť
 5. Krásné fotky a moc pěkný blog. Krásný, čistý design. Vizuální stránka je úžasná, ještě si tu počtu, abych zjistila i to, jak píšeš :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Moc dobré fotografie, i celkový dojem z Tvého blogu. Ve Vídni jsem také kdysi byla a úplně mi učarovala. Je to tam takové romantické a klidné - i přesto, že je všude hromada lidí. Mně vánoční atmosféru nejlépe nabudí dobrý punč na trzích, zpívání koled při rozsvícení stromečku nebo třeba dětská besídka.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem pekne :) :). Koledy, to je presne to jediné čo mi v tej Viedni chýbalo. Atmosféra dokonalá, len hudba by preťala to ticho a bolo by to ešte čarovnejšie.

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …