Preskočiť na hlavný obsah

Čo ma naučil Edgar Allan Poe

     
Paradox. Aj tá najabsurdnejšia cesta môže byť tá správna. Poézia môže byť spôsob vyjadrenia vašich pocitov a myšlienok. Nič čo napíšete nie je správne alebo nesprávne. Je to proste  Vaše. 

Obdobie romantizmu ma fascinuje. Paradoxne som sa k Poeovi dostala prostredníctvom jeho biografie. Muž zničený a unavený životom, ktorý aj z ťažkých životných situácií dokázal vyťažiť umenie. Prežívať naplno chvíle, či už dobré, alebo zlé. 
Vždy keď čítam jeho diela, pripadám si, akoby som práve objavila niečo celkom nové a dovtedy nebadané. Akoby medzery medzi riadkami odhaľovali tajomstvá určené len pre najpozornejších čitateľov. Jeho život sa dokonale prelína s dielami a vytvára čosi tajomné, patetické a temné. Čo som sa naučila od Edgara Allana Poea? 

Byť iným. Tvoriť to, čo celkom vytvorené nebolo, či už to bude mať úspech, alebo nie. Písať o tom čo chceme, nie o tom čo sa hodí, alebo je práve v kurze. Neobmedzovať sa dobou alebo aktuálnym kurzom či témami.  Tu sa začína umenie. 

Cítiť. Každý moment. Či už dobrý, alebo zlý. Vychutnávať si tie pekné, a uvedomovať si prítomnosť tých horších, ako prísľub lepších zajtrajškov. 

Žiť prítomným momentom. Jama a kyvadlo. Uvedomovať si prítomnosť, pretože všetko ostatné je v tej chvíli nepodstatné. 

Komentáre

 1. Mám to uplně stejné :) Četla jsem Poeoho hodně a pořád dokola a hledala v tom to co mě tolik láká k tomu to číst znova a znova všechno od něj a o něm. Poučil mě o tom samém co tebe a o tom, že já sama sem jedno velký umění :))
  hodně hezký článek :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Keď začnem čítať Poe, musím to čítať stále znova a znova, aby mi neuniklo ani slovo. Neviem kedy naposledy som narazila na niekoho, kto sa mi vryl do mysle ako on :)
   ďakujem :3

   Odstrániť
 2. Krásny článok, veľmi sa ti podaril :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja som Poe ešte nečítala ale tak ma vďaka tvojmu článku zaujal, že sa na to najbližšie asi vrhnem:)

  Saja Frey blog

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vrelo odporúčam :) Len nie v čase nervovej lability alebo depiek :D

   Odstrániť
 4. Presne takto sa snažím žiť aj ja. Byť sama sebou a nehrať sa na niekoho, kým nie som.
  Žiť momentálnym okamihom, už sa nikdy nedá vrátiť späť, chvíľa je veľmi prchavá a život taký krátky.
  Písať o tom, čo chcem ja, a nie o tom, čo sa momentálne nosí.
  Super článok, parádne napísané. I keď sa musím priznať, že knihy od Poe som nečítala. I keď viem, že bol majstrom slova.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem krásne :) Na Poea treba mať náladu, pretože to nie je zrovna oddychové čítanie. :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …