Preskočiť na hlavný obsah

Aby Vianoce ostali Vianocami


Kostolom sa nesú ženské hlasy a cinkanie rolničiek. Vysoká borovica pompézne stojí za oltárom a vonia ihličím, i  živicou. Spievame koledy. Vidím, ako sa ľuďom dych mení na paru, a ohrievajú si skrehnuté prsty. Aj tak sú šťastní. Šťastní, že vychutnávajú atmosféru Vianoc. A ja som šťastná, že môžem byť súčasťou toho celku. 

Vianoce klopú a dvere, a spolu s nimi aj strasti či slasti predvianočného obdobia. Z televízie či rádia sa na nás valí množstvo reklám, ktoré predpovedajú Vianoce už od skorej jesene. Darčeky, filmy, výzdoba... Áno, všetko toto dotvára Vianoce. Ale nezaobišli by sme sa bez toho?  To je to, na čom záleží? 

Najkrajšie sviatky v roku sú práve tie vianočné. Kresťanské sviatky Božieho narodenia. Sviatky, keď rodina sadá spolu za jeden stôl a venuje sa jeden druhému. Ľudia si pomáhajú, ďakujú, odpúšťajú. Sviatky porozumenia a pohody. Ak ste z veľkej a hlučnej rodiny ako ja, pokoj a pohoda nie sú  celkom výstižné slová. Lenže niet nad rodinné stretnutia, keď sme všetci pohromade pri pomyselnom teple rodinného krbu.

Čím staršia som, tým menej dbám na darčeky. Znie to ako klišé, ale už nie som to malé dievčatko nedočkavo čakajúce na chvíľu, kedy sa konečne vrhne na dary pod stromčekom. Darčeky sú len akési doplnenie vecí ktoré potrebujeme, prípadne nimi chceme urobiť radosť niekomu inému. Rada darujem.  Prekvapiť mojich blízkych niečím malým. Niečím čo potrebujú, tajne chcú, alebo by sa im to mohlo páčiť. Najväčšieho sebauspokojenia sa dočkám vtedy, keď môžem urobiť radosť niekomu inému.

Materiálna stránka Vianoc je zanedbateľná. Spočiatku som myslela, že sa na Vianoce len neviem tešiť tak, ako pred rokmi. Vianočná atmosféra ma dobieha oveľa neskôr a do  vianočných príprav som sa veľmi nehrnula. Vianoce však pre mňa len zmenili hodnotu, ale teším sa z ľudí, ktorí sa z Vianoc tešia s krásnym detským entuziazmom.

Všetkým prajem príjemné prežitie posledných adventných dní a Vianočných sviatkov. 


Komentáre

 1. Pekne si to vystihla, je pravda, ze cim je clovek starsi tym to berie trochu inak. A ja som tiez z velkej hlucnej rodiny :D, ale aj ta ma svoje caro :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem pekne :).
   Veľké rodiny plné smiechu a kriku majú tiež svoje čaro, hlavne keď sú pokope :)

   Odstrániť
 2. Krásný článek. :)
  Já stojím za tím, že dárečky, výzdoba a všehno tohle okolo není to hlavní. Hlavní jsou svátky klidu, že jsme s rodinou a šťastní. Ne kolik otoh máme nakoupeno, kolik toho máme uklizeno a jak máme vyzdobeno. Zbytečný shon a stres. Na jednu stránku jsem ráda až bude po nich a nebude všude milion lidí.

  www.fakynn.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne presne :) pre mňa Vianoce začínajú 25.12. Keď je po všetkom, len dojedám a pozerám rozprávky s rodinou :)

   Odstrániť
 3. Ja som nenávidím, keď už od októbra počuť o Vianociach pričom je len jeseň a vôbec z toho nemám radosť. Nemám rada gýčové vianočné pesničky a filmy. Snažím sa to ignorovať až do decembra. Až potom nákupim nejaké darčeky blízkym. Ale snažím sa hlavne o to byť milá na ľudí a potešiť ich :) Aj keď nie s veriaca má pre mňa tento sviatok väčší Zmysel práve v tom náboženskom kontexte.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nápodobne. Na advent by tie reklamy stačili. Tiež nie som veľmi veriaca, ale so súborom chodíme pravidelne spievať do kostola a tsá atmosféra je dokonalá :)

   Odstrániť
 4. Super článek, Vánoce zbožňuju, ale letos je ta Vánoční nálada u mě nějak slabá, nevím čím to je..
  Máš krásný blog :)

  http://staywithchristyne.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Možno príde teste pred Vianocami ;).
   Ďakujem krásne <3

   Odstrániť
 5. Nádherný článok:) Je pravda, že keď som bola malá/menšia, Vianoce boli pre mňa o tom, že sa ako rodina stretneme, že dostanem darčeky, ale čím som staršia, beriem to inak. Nemám rada najmä ten zhon, ako sú obchodné centrá preplnené a všade sa ľudia naháňajú za darčekmi. Ale naopak, milujem tú nádhernú atmosféru, výzdobu, všade hrajúce vianočné pesničky!:)

  Saja Frey blog

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ten pohľad sa pomaly dozrievaním mení :) atmosféra je úžasná, keď nie je nanútená komerciou atď

   Odstrániť
 6. Krásny článok v ktorom je dokonale vystihnutá pravá podstata Vianoc. Ja si užívam hlavne tú pohodu, nemienim sa nikde ponáhľať, nikde sa plašiť, nemám hordy darčekov. Iba chcem byť s rodinou, sledovať rovnaké filmy rok čo rok a napchávať sa koláčmi :). Tliachať o blbostiach, zabávať sa. To je to hlavné.
  Prajem ti aby si prežila krásne sviatky v kruhu rodiny.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :)
   Áno, to je ten pravý duch Vianoc. Tento rok si ich nechem ničím kaziť :) filmy, rozprávy, jedlo a rodina :) a každému pod stromček ešte nejakú tú maličkosť :)

   Ďakujem, aj tebe :)

   Odstrániť
 7. Krásny článok! ♥ Je pravda, že keď som bola malá, tešila som sa najmä na darčeky a čím som staršia, tým sa teším na tú pohodu, ktorú v ten deň máme - oddych, vianočné rozprávky, skvelé jedlo.. ♥
  Prajem ti, aby si mala Vianoce a celé sviatky presne také, o akých si písala ♥
  CAROLINE

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne <3, myslím že viacero ľudí sa v tom našlo, vekom sa tie Vianoce akosi menia :).

   Ďakujem krásne, šťastné a veselé aj tebe <3

   Odstrániť
 8. Letos jsem poslední týden před Vánoci proležela nemocná a veškerý stres mě totálně minul, nestihla jsem prostě nic a vlastně se nic nestalo, i tak byl Štědrý den s rodinou hezký :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je mrzuté byť chorá na Vianoce, ale no naozaj, aspoň ťa obišiel najväčší stres :) Hlavne že to dobre dopadlo :)

   Odstrániť
 9. Když jsem toto řekla - napsala já, všichni se mi víceméně vysmáli. Ale já si za tím stojím. Miluju ten čas, protože pro mě znamená návrat domů a čas s těmi, které miluju, který nám schází v průběhu celého roku.

  Dárky jsem letos nějak úplně vypustila. Nechci vypadat jako nevděčné děcko, ale vlastně jsem je ani nijak nechtěla. Mám z nich radost, ale už to pro mě nemá význam. Ale na druhou stranu miluju obdarovávání, a všichni, kteří taky, tak ty dárky stejně budeme stále kupovat. Ale to už je o něčem jiném... :)

  Hezký, ještě nekončící vánoční čas přeji. ;)

  Lauralex,
  www.brcqo.blog.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tiež si myslím že to s darčekmi nemá akosi význam, ale znelo by to (ako si písala) nevďačne. Rada obdarujem ale to je tak všetko. Potešila by som sa z vtáčieho pierka alebo malej drobnosti viac, ako z drahých darov pri ktorých sa nepousmejem nad ich sentimentalitou.
   Ďakujem krásne, aj tebe ♥ :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …