Preskočiť na hlavný obsah

Čiernobiely svet


Nevedela som sa od nej odtrhnúť. Nedala mi spať, nedala mi myslieť na nič iné. Kniha, na ktorú sa nezabúda. Posolstvo, láska, priateľstvo, nebezpečenstvo, sila. Čiernobiely svet. 

Príbeh sa odohráva v americkom Jacksone v štáte Georgia v 60tych rokoch. Pozoruje osudy troch hrdiniek - dvoch čiernych domácich a jednej bielej, bohatej spisovateľky. Farbu pleti v tejto knihe treba podčiarknuť, hoci v dôsledku na nej nezáleží. 
  Aibileen, sa snaží vidieť svet z lepšej stránky. Po strate syna sa stala práca a náboženstvom jej životom.
 Minny, najlepšia priateľka Aibileen má problémy so správaním, ktoré jej zapríčinili stratu niekoľkých zamestnaní. 
Skeeter je biela. Pracuje v miestnom časopise.  Kamaráti sa s miestnymi dámami z Ligy. Má zmysel pre spravodlivosť a dobrodružstvo, a dokáže ním  nakaziť celý Jackson. 

Čo sa stane keď sa tieto tri ženy spolčia? 

Slečna Skeeter chce napísať niečo iné. V 60tych rokoch na juhu USA nebolo jednoduché byť čierny. Húževnatá Hilly Holbrooková, najlepšia kamarátka Skeeter,  usilovne pracuje na oddelení čiernych a bielych všade, kde to len ide. Dokonca aj na záchodoch. 
 Skeeter osloví súžku svojej kamarátky, Aibeleen, a začnú pracovať na výpovediach zo života čiernej pestúnky a slúžky. Neskôr sa k nim pripojí aj svojrázna Minny. Vedia, že ich činnosť je nebezpečná a tak sa stretávajú tajne. Niekoľko čiernych ľudí prišli pri nepokojoch o život, a tak strach a napätie narastá. 
Skeeter pomaly stráca priateľky, pretože odmieta ich rasistické postoje. Neskôr sa dobrovoľne pridajú takmer všetky pestúnky a služobníčky v domácnosti  ich štvrti. Kniha vyjde do tlače. 
Celý Jackson odhaduje, kto sa v knihe spomína a kto nie. Minny v knihe vyzradí temné tajomstvo Hilly Holbrookovej, ktorá presvedčí celé mesto, že kniha nie je o Jacksone. 
Zo Skeeter, Minny a Aibileen sa stanú dobré priateľky. Skeeter dostala ponuku písať pre New Yorský denník. Skeeter odchádza z mesta, Aibileen z práce a Minny od muža...

Môj názor na knihu je, že je to jedna z najlepších kníh aké som v poslednej dobe čítala. Najviac som si obľúbila život z pohľadu Aibileen. Vždy sa snažila vidieť na ľuďoch to dobré. 
Kniha mi ukázala iný pohľad na danú tematiku. Silný príbeh o húževnatých ženách, ktoré sa neboja bojovať za to, v čo veria. Priznávam, že pri rovnomennom filme mi aj tá slzička kvapla... 


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt the help

Komentáre

 1. Film jsem viděla a také na mne udělal velký dojem. Kniha musí být dvojnásobně super. :)
  KattyLife
  Bali - den čtvrtý: Noční návštěvník

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Film bol neskutočný. Hoci udalosti šli prudkým spádom, malo to hlavu a pätu a neskutočne ma dojal :)

   Odstrániť
 2. Nečetla jsem ani knihu, ani jsem neviděla film. Ale až budu mít volnou chvíli, ráda kouknu. :)

  Lifestyle and beauty

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Knihu som čítala a vzápätí som videla i film už dávnejšie. A mám i pripravenú recenziu len sa k tomu nejako neviem dopracovať. Ale mám to v slovenskej verzii Farba citov. A hoc to nie je moja šálka kávy, celkom sa mi to páčilo. Sfúkla som to za tri dni.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som bola z toho unesená, v niektorých momentoch tam bolo viac politiky ako mi bolo milé, ale naozaj ma to chytilo za srdce :) som rada že si to čítala tiež :)

   Odstrániť
 4. Taktiež som nečítala ani knihu ani nevidela film ale vyzerá to super, pravdepodobne to čo najskôr napravím:) Mimochodom, krásne píšeš ♥

  Saja Frey blog

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Budem veľmi rada ak sa mi podarilo posolstvo tejto knihy posunúť ďalej :)
   ďakujem krásne ♥

   Odstrániť
 5. Príbeh mi je veľmi povedomý, mám pocit, že som sa s ním už stretla :) Skvelá recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Možno áno, aj film je celkom známy, čudujem sa, že som sa k nemu dostala až teraz :)
   Ďakujem :)

   Odstrániť
 6. Vôbec som o tejto knihe nepočula, no ten príbeh ma celkom zaujal! :)
  CAROLINE

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To ma veľmi teší :) hádam som ťa namotivovala naň :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …