Preskočiť na hlavný obsah

Prečo sa učím?


Nemám peniaze, vďaka ktorým by som celý život nemusela pohnúť prstom. Nemám talent na umenie alebo šport, ktorý by ma uživil. Nemám šťastie, na ktoré by som sa mohla spoliehať. A tak mi ostala    len tá hlava. 

Ako strednú školu som si zvolila gymnázium v našom meste, a urobila som to najlepšie, čo som mohla. Prakticky odjakživa som vedela že pôjdem na gymnázium, a taktiež, že pôjdem na vysokú. Vždy si kladiem vysoké ciele, a viem, že sa musím spoliehať len na to, čo viem. 
Veľakrát som sa v škole stretla s veľmi pasívnym prístupom ku škole. Mnoho ľudí a odvoláva na "ani Einstein nebol dobrý v škole" alebo "Ani Bill Gates nedokončil vysokú" ... a tak ďalej. Popravde trochu závidím ľuďom s tak jednoduchým pohľadom na svet, ktorý vedia hodiť veci za hlavu. S mojou najlepšou kamarátkou si kladieme vysoké ciele, máme veľké ambície, spoliehame sa na svoje vedomosti a motivujem jedna druhú. Občas mám pocit že sme jediné, ktoré na to tak pozerajú. A občas si samozrejme vypočujeme nejakú poznámku v duchu "bifľošky", s tým sa nedá nič robiť.

Čo by som chcela robiť? V tom si na sto percent istá nie som, avšak už niekoľko rokov sa venujem mikrobiológii, a najviac ma teda zaujímajú prírodné vedy. Veľmi sa mi páči molekulárna biológia, genetika, alebo taktiež medicína. Veľa ľudí mi hovorí, aby som si to dobre rozmyslela, že by som si možno mohla vybrať niečo jednoduchšie. Viem čo to obnáša, ale som rozhodnutá a odhodlaná venovať sa tomu, čo ma baví.
Baví ma učenie.  Nie však všetko, keď ma predmet nebaví, učí sa mi horšie. Učím sa však rada a zaujíma ma takmer všetko. Preto  bude asi ťažšie si vybrať odbor na vysokú školu. Mojím nepriateľom a strašiakom je telesná, okrem toho sú pre mňa všetky predmety zvládnuteľné.

Rodičia ma nechali si vybrať školu akú som chcela, nikdy mi nevraveli čo by som podľa nich mala robiť alebo študovať. Veľakrát sme sa o tom radili a vždy mi vraveli že mi nechajú voľnú ruku. Keď je človek šikovný, vie sa uživiť aj hneď po strednej škole. Ja ten typ človeka nie som, skôr sa vidím ako "večný študent" študujúci čo najdlhšie to pôjde.

Tento rok sa mi na škole začal veľmi dobre, hneď na začiatku ma zaujala psychológia a vytvorila som si celkom dobrý vzťah s "nedobytnou" profesorkou angličiny. Rok sa začal veľmi pekne, a teda dúfam, že to vydrží do konca.

Čo študujete alebo ste študovali Vy?  Bolo pre Vás rozhodovanie jednoduché? 

Komentáre

 1. Jsem velmi podobný typ jako ty. Do školy si všechno připravuji, mám v čas, vím o všech testech... Ale je to všechno tak náročné, že se bohužel nedokážu naučit na všechny testy na 100%. Takže dávám přednost těm, které mě baví a z kteých maturuji (psychologie, biologie a angličtina)Psychologie je pro mě předmět number 1 :D Chtěla bych ji studovat i na vysoké :)) Jinak já studuji třetím rokem zdravotku. A v rozhodování jsem měla jasno hned... nic jiného mě nelákalo :)Kromě předškolní pedagogiky, na kterou bych se nedostala, protože neumím kreslit, zpívat a o sportovních dispozicích ani nemluvím.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zdravotka je veľmi fajn :) Hádam ti to vyjde aj s tou vysokou a o všetkým čo chceš dosiahnuť. No tá predškolská pedagogika znie zaujímavo, ale viem že tam sú tie talentové skúšky a asi nie každý sa na to hodí alebo má také dispozície. Prajem veľa šťastia :)

   Odstrániť
 2. Vždy, keď počujem tú (už otrepanú) frázu o Einsteinovi, či o inej slávnej osobe bez školy, neviem, či sa mám skôr smiať alebo plakať. Občas mi zastáva rozum nad takýmito myšlienkami... a úprimne, mne to skôr príde ako čistá výhovorka a klam. Ale v prvom rade títo ľudia klamú samých seba. A s tými bifľoškami nič nenarobíme, ja to už ani neriešim. Veď za to, že niektorí si narozdiel od nás nedokážu zapamätať jedno, dva učivá. Za to my už nemôžeme. :D A radšej budem na sebe vždy makať a dosahovať čo najlepšie možné výsledky, aby som si raz mohla povedať, že som do toho dala všetko (aj keby mi škola alebo život nevyšiel podľa predstáv). Nedokázala by som so sebou žiť, keby som celé roky premárnila a na konci plakala, že som sa viac nesnažila.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Snažia sa tým nejako upokojovať alebo ospravedlňovať svoju (podľa mňa) lenivosť. Nájdu sa aj ľudia ktorí sa nepotrebujú učiť toľko a sú dobrí, alebo ľudia, ktorí sú dobrí len v danom obore. Ale spoliehať sa že v našom meste je každý, kto nie je dobrý v škole druhým Einsteinom, je naozaj moc na mňa :D .

   Odstrániť
 3. Podľa mňa je veľmi dôležité, aby si človek išiel za svojim snom! Ja som už v prvom ročníku na strednej (taktiež gymnázium) vedela, že chcem ísť študovať niečo s históriou a potom, v druhom ročníku som dostala tú najlepšiu profesorku, akú som mohla dostať a bolo to isté! 4. ročník som si nesmierne užila a keďže ma tá profesorka učila aj geografiu (dokopy 12 hodín za týždeň - 6 dejepis+6 geo), chodila som do školy s radosťou! No a teraz, začínam na vysokej škole štúdium história-geografia a teším sa na to :) Takže určite choď za svojim, aj keď je to ťažšie, ak to človeka baví, tak to nakoniec ani také ťažké nebude :)
  Caroline

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som si bola na základnej istá tým čo chcem, na strednej ma trochu zmiatla chémia, ale už som sa trošku zorientovala :D . Je veľmi dobré že si si správne vybrala, a ako hovoríš, keď to človeka baví tak to aj ide omnoho jednoduchšie. :) Asi najlepšie je správne si vybrať :)

   Odstrániť
 4. Chodím tiež na gymnázium a som skoro presne taká, ako ty. :) Psychologia by ma veľmi bavila študovať, tak nato sa asi zameriam. Teraz som v 2. na strednej, tak mám ešte trochu času. A biologia baví veľmi aj mňa!:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Psychológia sa mi kedysi páčila, potom ma očarili biele plášte :) Presne ako ja, mám tiež ešte kus času, avšak o rok sa už volia premety, takže by som na to mala prísť čo najskôr :)
   Hádam ti to so psychológiou vyjde, je to fajn obor a práve teraz ho preberáme na občianskej náuke, takže som naň trochu namotaná :D

   Odstrániť
 5. Já jsem ted "už" ve druhaku na vysoké se zaměřenim na cestovní ruch... Střední i vejšku sem si vybrala sama a určitě sem si nevybrala špatně. Střední sem měla anglonemeckou obchodku, což teda m+ uplně nezajimalo nejaky učetníctví, eko a management A ani ted to jiny neni :D ale hlavne ajina s nemcinou. Ted na vejsce mam stejne pitomý obory, ale jako volitelny sem si dala další 2 jazyky který už jakž takž umim, ale zlepšit se je potřeba :DD a jinak hodlam jit jeste na jinou vejšku s upln jinym zameřením, ale to mi asi nevyjde :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je dobre čítať že si spokojná a nevybrala si si zle. Obchodná akadémia je fajn a mnoho ľudí mi ju odporúčalo, hoci moje zameranie smerovalo celkom inam. Jazyky sú dôležité a učím sa ich veľmi rada. Hádam ti to vyjde aj s tou druhou výškou, budem ti úprimne držať palce :)

   Odstrániť
 6. Právě jsem nastoupila na práva, tak jsem zvědavá a předtím jsem chodila na česko-španělské gymnázium s předměty ve španělštině. A přesně jak píšeš, nejsem ten typ co to umí hodit za hlavu a šprtím se abych měla dobré známky, z čehož plyne, že vás učitelé mají radši, máte různé výhody, reprezentujete školu na různých akcích a tak dále. Třeba na mé škole dostával nejlepší student třídy na koci šk. roku peníze od školské rady a přece jen ta 1000 neleží na cestě. Nebo jsem díky škole jela na zájezd do Skotska za placený evropskou unií nebo na výměnný pobyt do Španělska taktéž plně hrazený... takže proč se neučit, když vám to pak otevírá mnohem více dveří než když jen proplouváte?

  www.double-claire.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak s tými benefitmi absolútne súhlasím, ešte na základke som za odmenu cestovala, alebo na našom gympli sa udeľuje na konci štvrtáku pamätný list a šálka, a rozhodne to za to stojí. Možno aj nie kvôli šálke, ale už kvôli tomu pocitu :) benefitov z učenia je veľa, obzvlášť tých nehmotných :)

   Odstrániť
 7. cítim to tak, ako ty. neviem si predstaviť, že by som nešla na vysokú a hlavne, čo by som bez vysokej robila, keď som na gympli? čakajú ma tam ešte dva roky (tento plus ďalší - som na 5 ročnom bilingválnom) a rozhodne sa chystám hlásiť na pár vysokých škôl :) máš super názor, s ktorým sa stotožňujem.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Po gympli v podstate ani inú možnosť veľmi nemáme. Ja by som na vysokú išla ja keby som mohla po škole pracovať, pretože škola je pre mňa strašne dôležitá. Bilingválne gymnázium je super, rozmýšľala som o anglickom, ale potom ma očaril klasický gympel :)
   :) To ma teší :)

   Odstrániť
 8. Určite robíš dobre čo robíš vzdelanie a škola je vec, ktorú ti nikto nevezme. Jasné ani Zuckenberg nedokončil školu a dobre zarába. Ale ako hovorí moja mama: keď ostatní skocia z mosta skocis aj ty?
  Ja som studovala na technike strojarinu. Odbor ktorý v živote nevyuzijem keďže robím momentálne v kníhkupectve. Avšak vieme čo nám prinesie zajtrajšok? Ale nemenila by som nic pretože ten čas na výške, zurky, priatelia, koncerty, brigády a skúsenosti stáli za tých pár chvíľ nad knihami. A samozrejme prázdniny ;-).
  Studuj studuj studuj ak máš možnosť. Užívaj si tie chvíle. Potom už príde zamestnanie a bude to iné. Nevravím že zlé ale iné. Hlavne tie zľavy na Mhd a kultúru chýbajú.
  Držím palce nech ti to ide ďalej tak dobre. A hlavne kašli na iných. Máš svoju hlavu a to je super. Vzdelanie je super.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Páni, strojárina mi príde v dnešnej dobe kde vedú humanitné premdety ako niečo špeciálne :) No škoda že si ho nevyužila, ale aspoň máš remeslo v rukáve (a pri príležitosti pracovať v kníhkupectve by som neváhala tiež :)).
   Ja som v škole veľmi rada a ani to učenie mi nevadí :) Mňa to baví a užívam si všetko so školou spojené :)
   :) ďakujem za milý komentár :)

   Odstrániť
 9. Ja idem od pondelka na vysokú do 1.ročníka, tiež som bola na gympli a neľutujem túto voľbu aj keď sa VŠ trochu bojím :) Ale zase by som si nevedela predstaviť, že by som mala začať na tvrdo pracovať :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To ti teda držím palce, drž sa :) No mňa z tej školy vynesú až v rakve, do práce sa nehrniem (a rozhodne nie do manuálnej), takže radšej tá škola. Nech zo mňa aspoň niečo je :D

   Odstrániť
 10. Osobne som už na vysokej škole a väčšina ľudí nechápu, že chcem niečo dosiahnuť resp. chcem mať ten pocit, ktorý by mi dokázal dať práve titul :) Že moja snaha nevyšla nadarmo. A čo sa týka učenia doma, doma sa učím maďarčinu a väčšina to nevie pochopiť :) No moja mamina ma v tom podporuje, čo je najpodstatnejšie :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To máš pravdu, ide predovšetkým o ten pocit, že si niečo pre ten svoj život a pre seba urobila. A ten titul je taká pečiatka za tým všetkým.
   Maďarčinu? Skvelé :) Popravde, ja som sa asi pol roka učila fínčinu, ale bohužiaľ už nie je na to vo voľnom čase čas, tak som s tým sekla.
   No presne, s podporou to ide vždy lepšie :)

   Odstrániť
 11. Chodila som na osemročný gympel a vtedy som vôbec netušila, čo by som chcela. Do tretiaku sme si však museli zvoliť jeden z blokov predmetov a ja som sa rozhodla pre ekonomický a tak bolo jasné, že taká bude aj moja výška. Už som bakalár, ale stále to nie je nič o praxi. Dúfam však, že si teraz už konečne nájdem nejakú brigádu, ktorá by s tým už súvisela (brigádujem už dlho, ale nikdy brigáda nesúvisela), aby som mala prax, ktorá je podľa mňa najdôležitejšia. Stále netuším či som sa rozhodla dobre, takže poriadne to premysli :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ale najdôležitejšie je, že si sa rozhodla. či je to správne alebo nie, ešte len zistíš, ale lepšie rozhodnúť sa zle, ako neskúsiť nič. Tak ti držím palce aby ti to s tou brigádou vyšlo. Ja som sa viac menej rozhodla, ale nič ešte nie je isté, takže uvidíme, čo na to povie čas :)

   Odstrániť
 12. Někdo, kdo je stejný jako já. I já mám velké cíle. Tvůj výběr školy ti závidím. Když jsem šla na střední, nevěděla jsem, co bych chtěla dělat. O gymplu jsem si myslela, že je moc těžký a moc bych se tam musela učit, tak jsem šla na laboratorního asistenta. Je to zdravka, tak proč by to mělo být těžký, no ne? Pěkně jsem se mýlila a udělala velkou chybu. Teď bych byla ráda, kdybych bývala šla na gympl.
  Taky přemýšlím nad medicínou, ale pořád nejsem rozhodlá. Oplatí se tomu obětovat život? Toť otázka.:)
  http://blognazabiti.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mňa láka práca v laborke, takže mne ten laboratorny asistent nepripadá zlý :). Ja som ale váhala medzi rôznymi prírodovednými odbormi, takže gympel bol pre mň najlepšia voľba :). Dá zvládnuť :).
   Ťažká otázka naozaj

   Odstrániť
 13. Tiež som sa ocitla na gymnáziu a neľutujem, pretože som vedela, že chcem ísť ďalej na vysokú, len som ešte nevedela, kam sa budem uberať ďalej. Nakoniec som sa rozhodla pre psychológiu a ani túto voľbu neľutujem. Myslím, že často v dôležitých životných rozhodnutiach sa riadim svojim srdcom a intuíciou a vtedy svoje rozhodnutia naozaj neľutujem :)
  Verím, že aj ty si vyberieš niečo, čo ti sadne a v čom sa budeš cítiť ako vo svojej koži :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je skvelé keď človek robí to, čo ho baví. :) a tebe sa to očividne darí veľmi dobre.
   Ja trochu viem, trochu sa hľadám...uvidíme, možno sa časom rozhodnem celkom inak :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …