Preskočiť na hlavný obsah

Príbehy o láskeČas okolo mňa beží, život za oknom sa mihá ako leporelo, a ja sedím s knihou v dlaniach pohrúžená do čítania. Stratená medzi riadkami trávim aj niekoľko hodín, odpútaná od skutočného sveta. Čo však  pre mňa  znamená skutočný svet? Možno ten, v ktorom sa práve nachádzam. Možno ten, ktorý prežívam.  A možno ten, o ktorom len snívam.

                                                                             ...

Prečo ženy čítajú ľúbostnú literatúru? Prečo siahame po romantických knihách? Možno preto, že nám v našich životoch niečo podobné chýba, alebo len preto, že to chceme zažiť opäť. V knihách je všetko jednoduchšie a krajšie. V knihe sa môžeme zamilovať, prežívať pekné chvíle, uniknúť od reality a vidieť svet krajším. 
Zamilované príbehy by som nemohla čítať stále, človek na to musí mať náladu. Neraz som však po nejakom zamilovanom príbehu siahla, a v mysli sa k nemu viackrát vracala. Kedže teraz náladu mám, chcela by som vám predstaviť môj malý rebríček romantických kníh, ktoré sa oplatí prečítať. 

3. Jeden deň
Po tejto knihe som siahla už dávnejšie. Stále mám v živej pamäti postavy, dej aj prostredie, pretože je to jedna z tých kníh, ktorú z hlavy tak ľahko nedostanete. 
Jeden deň je príbeh Davida Nichollsa z Veľkej Británie o dvoch celkom rozdielnych ľuďoch, z ktorých sa stanú najlepší priatelia napriek tomu, že sa vzájomne priťahujú. Každý prežíva svoje starosti, ubližujú si, pomáhajú si, rozchádzajú sa, aby sa mohli opäť schádzať. Kniha sleduje Dextera a Emmu dvadsať rokov. Keď napokon nájdu spoločné šťastie, bude naň neskoro...

 Kniha sa dočkala aj filmového spracovania v hlavných úlohách s Anne Hathaway a Jimom Sturgessom. 

Jeden deň je jedna z kníh, ktoré ma dokážu rozplakať. Nechýba jej napätie, smútok, vtip a samozrejme láska. Je to jeden z mojich obľúbených románov. Nechcem celkom prezrádzať ako to dopadne kvôli zážitku z čítania. Rozhodne si však myslím, že je to kniha, nad ktorou budete ešte dlho premýšľať. (Aj film sa oplatí vidieť. Ak kvôli ničomu, tak aspoň kvôli Jimovi Sturgessovi.) 

2. Bridget Jonesová - Zbláznená do chlapa
Kniha, ktorá sa umiestnila na druhej priečke sleduje príbeh teraz už 40-ročnej Bridget Jonesovej, ktorá vychováva deti, prišla o muža a smola sa jej opäť lepí na päty. Opäť sa zamiluje, tentokrát do mladšieho muža Roxtera. Netuší však, že vietor jej lásku priveje z celkom iného smeru. 

Zbláznená do chlapa je tretie pokračovanie kníh o obľúbenej britskej novinárke Bridget Jonesovej, ktorá sa zakaždým bezhlavo vrhá do dobrodružstiev. Jej milovaný Mark Darcy umrel (čo ma naozaj zarmútilo a prekvapilo) a do jej života prichádzajú noví muži. Kniha sa celkom líši od prvých dvoch. Tretí diel sa odohráva o niekoľko rokov neskôr, a priznávam, Bridget Jonesová  bez Marka Darcyho už nie je tou starou Bridget. Ako je Helen Fieldingovej známe, aj táto jej kniha srší vtipom a iróniou. 
Napriek tomu že Zbláznená do chlapa sa neponáša na predchádzajúce knihy, podľa mňa ich v mnohých ohľadoch dokonca prekonala. Bridget je moja spriaznená duša. Vrelo odporúčam túto knihu každému bez ohľadu na vek. Jonesová dokazuje, že zostárnuť neznamená dospieť. 

1. Odviate Vetrom
Teraz trošku z iného súdka. Román Odviate vetrom je nesmrteľná klasika od autorky Margaret Mitchell. Dej sa odohráva počas vojny "sever proti juhu" kde republikáni bojovali proti konfederácii. Hrdinka Scarlett žije bezstarostný život od detstva zamilovaná do suseda Ashleyho. Celý jej život aj hodnoty však zmení vojna. Do jej života vstúpi Rhett Butler. Scarlett sa zmieta medzi láskou k obom mužom. 
Scarlett nie je typickou hrdinkou svojej doby, kde boli v móde inteligentné, slušné a svedomité ženy ako Jana Eyrová. Scarlett O´Harová je divoká, prchká, temperamentná a ku svojmu cieľu ide "cez mŕtvoly". 

Odviate vetrom si ma celkom získalo, ešte dlho po zatvorení knihy som musela nad ňou premýšľať. Kniha stále niečím prekvapí. Film s rovnomenným názvom sa považuje za najlepší film zlatej éry Hollywoodu. V hlavných úlohách Viven Leigh a Clark Gable. 

Komentáre

 1. Bridget má pokračování? Panebože, musím po té knize sáhnout!
  Po takových knihách a filmech mám na mužské pohlaví mnohem větší nároky :D!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, vyšlo pred dvoma rokmi a je to ešte relatívne nové. Údajne má vyjsť aj film :)
   Presne! Potom hľadáme svojho pána Darcyho a sme sklamané, pretože možno nikto nesplní podmienky :D

   Odstrániť
 2. Ani jednu z týchto kníh som ešte nečítala, no Odviate vetrom by som chcela v najbližších dňoch čítať aj ja!
  CAROLINE

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vrelo odporúčam :) patrí medzi moje srdcové záležitosti

   Odstrániť
 3. Veľmi pekne napísaný článok :) Úplne súhlasím, na romantickú knihu treba mať náladu, poznám to aj ja. Rovnako tak aj na filmy. Neviem či sa If I Stay do toho úplne patrí, ale hovorím si, že áno. Veď aj to bola láska. Táto kniha bola zatiaľ asi najkrajšia :)

  www.frenchstyle.blog.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) no ja tú náladu mávam v poslednej dobe často, preto tento článok :) to som ešte nečítala ale keď dočítam to čo mám v pláne tak po nej siahnem ;)

   Odstrániť
 4. Krásny článok !!! :)
  partofnicol.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Jeden deň je moja najobľúbenejšie kniha všetkých čias ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jej :) milujem tú knihu, tiež patrí medzi obľúbené

   Odstrániť
 6. Jaaaj, tá Bridgit ma zarmútila. Som myslela, že boli šťastní až do smrti. Tým, že Mark umrel už to nebude aké to bolo. Škoda, a tak som sa na to chystala

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No dosť ma to sklamalo, dve knihy a dva filmy som verila v nesmrteľnú lásku Bridget a Marka. Za toto mám na Fieldingovú trochu ťažké srdce, ale kniha skvelá

   Odstrániť
 7. Ja som mala doma jeden den v časoch ked som este nevedela aká je kniha super :D takže som ju neprečítala len vrátila do knižnice. Ked dočítam kvantum kníh čo mám pripravených na čítanie, sa k tej knižke isto vrátim :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Viem aké to je, ja som zvykla mať požičaných XY kníh, a keď prišla upomienka tak som vracala aj také čo ľutujem že som nečítala.
   Keď na ňu budeš mať ças, rozhodne vrelo odporúčam :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …