Preskočiť na hlavný obsah

Kniha, na ktorú musím myslieť


"A měsíc, co se na ni smál,
ulehl do kapradí. 
Na zlatý saxofon mi hrál
charleston mládí." 

Po dlhom pátraní po Škvoreckého Prima sezóne, som sa k nej konečne dostala. Poznáte ten pocit, keď sa od knihy neviete odtrhnúť? Keď aj po prečítaní sa k nej v mysli stále vraciate?

Príbeh sa odohráva na pozadí druhej svetovej vojny v nereálnom meste Kostelec, v protektoriáte Čechy a Morava. Hlavnou postavou je Danny Smiřický, študent Septimy  na Gymnáziu v Kostelci. Nenapraviteľný sukničkár, ktorý chodil s dvadsiatimi dievčatami z Kostelca, a počas prima sezóny sa  jeho zoznam ešte o niečo rozrastie. 
Danny sa zamiluje hneď do dvoch dievčat naraz. Kvôli dievčatám podstupuje hotové tortúry, chodí miništrovať, šplhá sa kvôli nim na skaly, alebo im behá po ruže na vojenský cintorín. Smola sa mu však lepí na päty, a Danny stále ostáva sám vlastným pričinením, alebo zhodami nešťastných náhod. Prima sezóna trvá od zimy do jesene. Končí sa zastrelením otca Dannyho kamaráta, kedy Danny precitne z bezstarostnej mladosti a  uvedomí si, že okolo neho zúri vojna. 

Josef Škvorecký napísal knihu Prima sezóna v Kanade, kam po roku 1968 emigroval. Kniha vyšla najskôr v angličtine vo vydavateľstve v Toronte v roku 1975. V česku vyšla až v roku 1990, pred revolúciou by bola zakázaná. Danny je Škvoreckého alter-ego, prostredníctvom neho rozpráva príbehy motivované jeho životom, väčšia časť je však fikcia. Kniha je sled šiestich na seba chronologicky nadväzujúcich poviedok. Prima sezóna sa dočkala aj seriálového a filmového spracovania. Hoci Josef Škvorecký pred niekoľkými rokmi umrel, prostredníctvom Dannyho Smiřického ostane nesmrteľný. Kniha išpirovala kanadského maliara na maľbu obrazu Benno´s big band blues, ktorý sa nachádza na obálke knihy. 
Môj názor na túto knihu je, že by si ju mal prečítať každý. Danny mi bol nadmieru sympatický a jeho mierne ironický pohľad na svet tiež. Poviedky sú humorné, v niektorých situáciách je to smiech cez slzy. Keďže sa dej odohráva počas druhej svetovej vojny, Danny sa stretáva aj so židovskou genocídou, príslušníkmi SA a SS. Počúva politické názory svojich vrstovníkov, ale v hlave má celkom iné veci ako politiku. Kniha ukazuje danú dobu očami mladého chlapca, ktorému vojna ukončila jeho prima sezónu. 
Každá poviedka je geniálne ukončená zápletkou, ktorú by som absolútne nečakala. Mne osobne sa najviac páčila poviedka Hotel pro sourozence. 
K Prima sezóne som sa dostala až po tom, čo som videla filmové pokračovanie ďalšej knihy o Dannym - Tankový prapor. Zvedavosť ma dohnala k požičaniu Prima sezóny, ktorú teraz neviem dostať z hlavy. Dokonca až tak, že som o nej musela napísať recenziu. 


Komentáre

 1. Zaujímavá kniha. Musím sa priznať, že mám trochu vyrážky z kníh o druhej svetovej, ale hlavný hrdina mi je sympatický už len z tvojej recenzie, Po knihe určite v krátkom čase siahnem :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Poznám aj príjemnejšie obdobia ako druhá svetová vojna, v literatúre ma však zaujíma, pokiaľ nejde priamo o vojnu alebo koncentračné tábory. Dannyho sa vojna celkom netýkala, až koniec mi trochu lámal srdce.
   No Danny je mi tak trochu platonickou láskou už od kedy som videla filmové spracovanie pokračovanie knihy, Prima sezóna ma v tom len utvrdila :D
   Oporúčam :)

   Odstrániť
 2. Moc děkuji za tak milý komentář ♥ knížka vypadá fakt super a zajímavě. To mi připomíná, že bych měla číst knížky k maturitě. :( :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nie je začo :) Zaujímavá aj je, srdcovka moja :)
   Ja ešte nemam povinné čítanie prečítané do ďalšieho ročníka a ešte sa nejak ani nechytám :D

   Odstrániť
 3. akože ja som knihomol, ale mas moj obdiv že aj taketo nieco ťa bavi, lebo mna vôbec :D ja som take na pubišovske....

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No ja skôr klasické romány a tak, a na týchto českýcg autorov proste letím :D

   Odstrániť
 4. O tejto knihe som počula už viackrát, no doteraz som vôbec nevedela, o čom je. A znie to naozaj zaujímavo! :)
  CAROLINE

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vážne? To ma prekvapuje, mala som čo robiť kým som ju u nás v knižnici našla, ale zase filmy sú v CZ populárne takže celkom je o tom počuť (hlavne po filme s Vojtom Dykom <3 z 2012)

   Odstrániť
 5. Tak táto kniha znie veľmi zaujímavo! Danny vyzerá naozaj skvelá postava,cďaka ktorej je celý dej ozvláštnený a práve tieto knihy mám rada. ❤

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No presne, keby tam nebola hlavná postava Danny, alebo mal Danny iné charakterové črty, tak to nie je tým čím je <3

   Odstrániť
 6. Ja som o nej este nepocula,ale to bude asi tym, ze ja som na klasicky chic lit, cize toto asi ee :)

  Pozyvam na luxusnu GIVEAWAY o setrnu kulmu ROWENTA a balicek kozmetiky DOVE. Tu: http://biancaprincipessa.blogspot.sk/2016/09/obrovska-dove-rowenta-giveaway.html

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to bude asi najskôr tým :) :)

   Mrknem sa na to :) :D

   Odstrániť
 7. škvorecký je neuvěřitelnej pán. jeden z nejlepších českejch spisovatelů podle mě :) super článek btw!!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tiež si myslím. Škvorecký a Šrámek sú moje srdcovky ♥.
   Ďakujem :))

   Odstrániť
 8. Skvoreckeho sa už dlhšie chystám sfuknut no ešte som sa k ziadnej jeho knihe nedostala. Zaujímavý tip milujem českých autorov a ich štýl písania a humor. Poobhliadnem sa po ňom určite.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Tiež milujem českých autorov, sú skvelí a Škvorecký obvlášť

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …