Preskočiť na hlavný obsah

Folklórne leto


Okrem toho, že som celé leto čítala a jedla, som sa naplno venovala súboru. Členkou folklórneho súboru som už dva a pol roka. V tancovaní som našla obrovskú záľubu. 
Letné obdobie je pre tanečníkov veľmi zaujímavé a rušné, stále sa niekde konajú folklórne festivaly, nespočetné množstvo vystúpení, a letné nácviky alebo sústredenia. V tejto oblasti jednoducho prázdniny nebývajú. Namiesto toho, si spravíme zájazd spojený s festivalom niekde v zahraničí. 

Tento rok som sa zúčastnila Klenovskej Rontouky, Kokavského Kolieska a festivalu Néptanc fesztival Balatonszárszó v Maďarsku. Rontouky sa zúčastňujeme každý rok, na Koliesku som už bola, ale festival v Balatonszársze bol pre mňa niečím celkom novým. 
Bol to medzinárodný festival, kde sme boli jediný súbor reprezetujúci Slovensko. Okrem nás tam boli napríklad Chorváti, Poliaci a rôzne iné európske národnosti. Hala bola plná na prasknutie.  Všetci boli veľmi ústretoví, mali pochopenie pre to, že nehovoríme ich jazykom. Veľmi sa mi páčili ich vystúpenia, je to niečo, čo u nás doma tak často nevidíme. 
 Napriek zlému počasiu a poriadnej zime som z vystúpenia mala obrovský zážitok. V zákulisí sme sa dobre zabávali s poľským súborom, tancovali, spievali. Na rad sme sa dostali takmer poslední. Tréma sa ani nedostavila, len som sa veľmi tešila na to, že si zatancujem. Je to pocit, keď robíte niečo, čo máte radi a s ľuďmi, ktorých máte radi.  Všetko dopadlo tak ako malo, nepamätám sa, kedy sme zožali podobný potlesk. Na festivale bola skvelá atmosféra, plno pozitívnej energie. Bol to pre mňa určite jeden z najväčších zážitkov tohto leta.

Letná festivalová sezóna ešte celkom nestačila, čaká ma ešte niekoľko vystúpení, avšak tie najväčšie festivaly a vystúpenia mám už za sebou. Sezóna vystúpení však letom nekončí, celý rok máme na čom pracovať.

"Tancujme tak, akoby tam žiadni diváci neboli."
    
     
     Súbor z Poľska
Photos by Ujo Bajúz

Komentáre

 1. To je strašně zajímavé :) Doufám, že z každého vystoupení budeš mít skvělý zážitek! Je krásný najít něco, co člověka vážně baví :)

  Simply Janet

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne. Áno, je to skvelý pocit robiť niečo srdcu blízke :)

   Odstrániť
 2. Jé, skvelý článok! Aj moja kamarátka tancuje v miestnom folklórnom súbore a veľmi ju to baví! Ani som nevedela, že bývajú aj takéto medzinárodné festivaly, musel to byť naozaj skvelý zážitok! :)
  CAROLINE

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :)
   No bývajú aj väčšie medzinárodné, toto bol taký menší, ale áno, bol to veľký a pekný zážitok :)

   Odstrániť
 3. Folklór je krásny, ja sama som folkloristkou už vyše 7 rokov a neľutujem ani jediný okamih venovaný folklóru <3 Krásne fotky! :)
  Caroline ~ Giveaway

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno to je, zamilovala som sa do toho :) <3
   Vážne? To je skvelé. Mam pocit že folkloristov je čím ďalej tým menej
   Ďakujem :)

   Odstrániť
 4. na tyto tance moc nejsem, ale když se někdo něčemu takovému věnuje má moji podporu, je fajn, když má někdo koníček, který ho baví a užívá si ho:) Já kdysi tancovala country... u nás teď v pátek má být nějáká folklorová skupina z Brna:)

  Somethingbykate

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja sa na to pozriem celkom v pohode, ale celkom iné je to robiť :) a naozaj občas nárocné :)
   Country? Paráfa, u nás zase to nemá až takú tradíciu.

   Odstrániť
 5. Nádherné fotky! :) Musia to byť skvelé zážitky

  www.frenchstyle.blog.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Skvelý článok a nádherné fotky:)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Krásne fotky! Vždy keď cestujem cez leto aj po SR obdivujem takýto folklór :)
  my blog: THE COLORFUL THOUGHTS

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Fotil síce 70ročný dôchodca a o kvalite by sa dalo polemizovať, ale podstata je na nich zachytená :) ďakujem

   Odstrániť
 8. Veľmi ľúbim folklór hoc ho netancujem, ale rada by som! A je úžasné, že mladí ľudia takto podporujú naše krásne národné tradície!
  Ivana xx

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno je to krásne, najmä keď si nájdeme ohlas u publika :)

   Odstrániť
 9. U nás v Šali folklór nie je bežný a tak mi to príde napr. v Tatrách také vzácne a také je to pekné :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No na Gemeri máme viacero súborov, dosť folklórnych podujatí sa tu odohráva :) No áno, na severe je toho viac :)

   Odstrániť
 10. Krásne fotky. Ja už tancuje folklor úplne od malička -11 rokov a nechcem s tým prestať, pretože si myslím ,že tradície by sa mali udržiavať. :)

  NINAVE|GIVEAWAY

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj to je skvelé že sa tomu niekto venuje, pomaly vidím ako je čoraz menej záujemcov o tradičnú kultúru :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …