Preskočiť na hlavný obsah

Be classyByť "classy" nesymbolizuje len štýl obliekania sa. Ide aj o fyzickú, morálnu a inteligenčnú stránku. Každý z nás si môže zvoliť to, akým bude človekom, a ako ho bude vnímať jeho okolie. 
Mnohokrát som si čítala na internete, na rôznych fórach názory ľudí na túto tému. V niečom súhlasili, v niečom sa odlišovali, ale gro vždy zostávalo rovnaké. Stať sa dámou  pravom slova zmysle, záleží predovšetkým od správania a vystupovania. 

Vždy som si myslela, že som sa narodila v zlej dobe, a často som to s kamarátkami riešili. Páčilo by sa mi byť dámou vo viktoriánskej ére, kde to bolo bežné. Samozrejme, doba sa mení, a slovo dáma  nadobúda rokmi celkom iný význam. Byť dámou, znamená správať sa slušne, byť empatická, komunikovať asertívne. Je to smutné, ale nároky sú časom čoraz nižšie.   Pre dvadsiate prvé storočie by možno celkom stačilo, keby sa dievča obliekalo ako-tak slušne, nebolo vulgárne a vedelo sa správať.

Čo sa týka obliekania, štýl classy pozná asi každý. Outfity sú trochu formálne, elegantné. Nesmierne sa mi tento štýl páči. Nosenie šiat, sukní, veľkých slnečných okuliarov, klobúkov, sák a elegantných kabeliek. Každá s nás má iste nejakú tú minisukňu, alebo odvážnejší kúsok. Niektoré dievčatá však ukazujú priveľa. Samozrejme, je len na nich, čo si oblečú. Keď je mi však trápne aj za ne, niečo mi tu už nehrá.
 Trochu sa držím starého zámeho:
  "Na dlhšiu sukňu možno chytiť muža s fantáziou, na krátku zápal vaječníkov"

Možno slovné spojenie "byť dámou" znie príšerne staromódne, ale nejde len o etiketu, či vyberanú reč tela, ako tomu bolo v minulosti. Dnes ide predovšetkým o udržanie sebaúcty, úcty voči ostatným, inteligencii a zmyslu pre štýl. Vo svete, kde sú mladé ženy v médiách prezentované svojimi škandálmi alebo obnažovaním, sa niečo podobné stáva výnimočným.


Proti pani Kardashianovej nič nemám, je to veľmi pekná žena. Je to dnešná celebrita, ktorá sa stala vzorom mnohých mladých dievčat.  Kľudne by tam mohlo byť napísané aj meno inej celebrity. Táto veta ma však inšpirovala k napísaniu tohto článku. Je mnoho hviezd, alebo hviezdičiek ktoré sú dnes populárne, a ktoré sa stávajú vzormi mladých dievčat,
napríklad pre bujarý spôsob života alebo aféry. Sú však aj ženy, ktoré žili kľudný a slušný život a pozdvihli spoločnosť na vyššiu úroveň.

Dnešný svet rozhodne ovplyvňujú média. Uvedomujem si, že svet sa pohol ďalej aj napriek tomu, že ja  som uviazla v istej časovej smyčke. Pravdepodobne mám celkom iné názory ako drvivá väčšina dievčat v mojom veku, alebo väčšina dievčat globálne.
 U nás  sa  hovorí: "Dievča je vizitkou svojej matky."  Neviem čo na tom je pravda, ale myslím si, že každá z nás by mala žiť taký život, aby sa za seba nikdy nemusela hanbiť ani ona, ani nikto jej blízky.


Komentáre

 1. Ja mám síce Kardashianky rada, ale nepovedala by som, že sú môj vzor - ani v obliekaní (aj keď niektoré kúsky stoja za hriech), ani v správaní. Niektoré dievčatá by sa ale naozaj mali zamyslieť, a to nie len nad štýlom obliekania ale hlavne správaním, lebo občas neviem, či sa mám smiať alebo plakať, keď vidím o 3 roky mladšiu babu, ktorá vyzerá a správa sa ako 25ročná. Ale tak, ako sa hovorí "ži a nechaj žiť". Len škoda, že nás potom všetky hádžu do jedného vreca. Oh, a páči sa mi myšlienka "In the world full of Kardashians be Diana".
  SweetSunshine

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak pravdaže, každému sa páči niečo iné, miesto Kardashianiek by tam kľudne mohla byť Miley alebo ktokoľvek.
   Veď toto, všetky nás hádžu do jedného vreca a pritom sme rôzne, niektoré dievčatá nemajú súdnosť a potom nás všetky zaškatuľkujú rovnako.
   :)

   Odstrániť
 2. Dříve se dívka jako dáma musela narodit, protože když se narodila do obyčejné rodiny, opravdu se dámou nestala. Dnes je, jak píšeš, pojem dáma chápan trochu jinak a může taková být každá z nás. A minimálně v divadle, u zkoušek, v restauraci by ji být i měla :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. S tým aj súhlasím, aj nie. Z niektorých rodín iste nie, ale v románoch Jana Eyrová alebo Odviate vetrom (Melanie), sa z chudobných žien svojím srdcom a správaním stávajú skutočné dámy :).Presne ako vravíš, aspoņ na verejných priestranstvách by sa mali správať vhodne, v dnešnej dobe stačí oveľa menej a to je trochu možno aj smutné :)

   Odstrániť
  2. Tyto románové příběhy asi nelze brát jako obraz skutečnosti, ale chápu, jak to myslíš. Dáma není jen pěkně oblečená ženská, musí to mít uvnitř. Myslím, že dnes je to i hodně dané tím, že pravých gentlemanů je taky jak šafránu a tak o dámu ve skutečnosti skoro nikdo nestojí. Každopádně jsem prve zapomněla napsat, že poslední věta článku by se měla nechat tesat, velká pravda!

   Odstrániť
  3. Ale ľudia v tej dobe si celkovo držali akú takú úroveň (pokiaľ sa neživili práve najstarším remeslom :D ) a preto mi je táto doba najmilšia, pre mňa asi najkultivovanejšie obdobie.
   Tú poslednú vetu mi povedala pani upratovačka keď som sa lúčila so základkou, a myslím , že si to zapamätám navždy

   Odstrániť
 3. mně se tento styl elegance také líbí:) ale občas jsem trošku i rebelka... je to i o povaze a tak no:). Jinak místO Kim mě napadla třeba Miley Cyrus...:D

  Somethingbykate

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne sa to páčilo vždy, no áno, ja mám tiež nejaký ten kožák a tak, ale najradšej sa tak formálnejšie, je mi to blízke :)
   No mňa napadla tiež popravde :D Ani Kardashianky ani Miley neodsudzujem, len uznávam iné ženy :)

   Odstrániť
 4. Taktiež si myslím, že dnešný život je nerozlučiteľne spojený s médiami a na jednej strane som rada, že máme toľko možností, ktoré ľudia v minulosti nemali, no na druhej strane si myslím, že to človeka veľmi ovplyvňuje. Čo sa týka Kardashianky, nemám nič proti nej, ale taktiež nie som človek, ktorý by si pozeral každú jej fotku či čítal každý status/tweet alebo tak :) Elegantný štýl mám veľmi rada a strašne sa teším na jeseň, kedy bude už trochu chladnejšie a vytiahnem svetríky a saká :) <3
  Caroline ~ Giveaway

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Súhlasím, veď čo by sme robili bez médií. Ako hovorím, mne pani Kardashianová neprekáža, ale jej reláciu pozerať nemusím, a nevzhliadam k nej, ale je to pekná žena a presadila sa. Len uznávam iné osobnosti :)
   No jeseň je moja obľúbená, vytiahnem kabátik a hrubšie cardigany a poltopánky ♥♥ Neviem sa dočkať :D

   Odstrániť
 5. Tak to je hodně pěkný a pravdivý článek a ten obrázek co tě inspiroval to skvěle vystihl;) "dámy" si jistě získají v životě větší respekt než "Kardashianky"

  www.double-claire.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 6. This is so inspiring! I love the post:)

  irenethayer.com

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Wau veľmi pekný článok ! :) Úplne súhlasím s tebou :))
  partofnicol.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Mám úplně stejné brýle a naprosto je miluju .. bohužel se mi teď zníčili ..takže budu muset shánět nové

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Milujem tento typ, je to škoda, ale podobné som videla v rôznych obchodoch a asi nebude ťažké ich zohnať :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto sú INFP ľudia?

V lete som sa hĺbkovo ponárala do vôd psychológie, no najviac zo všetkého ma zaujala Myers-Briggsová a jej osobnostný test. Žiaden iný psychologický test ma nevystihol tak dobre, ako tento. Myers-Briggs rozdelila ľudskú spoločnosť do 16tich kategórií. INFP je jednou z nich. Ako viete, že ste práve INFP? 
INFP sú mediátori. Sú to introverti, umelci, nekonfliktní flegmatici s otvorenými mysľami a pestrou paletou netypických vlastností. Ľudia ich považujú zvyčajne za uletených, alebo čudákov. Medzi typických predstaviteľov ľudí INFP patrí William Shakespeare, J.K. Rowling, George Orwell, Antoine de Saint-Exupéry, Franz Kafka, E.A. Poe, Vincent van Ghogh, Kurt Cobain, John Lennon a mnohí ďalší. Z postáv svetovej literatúry sú to práve Anna zo Zeleného domu, Holden Caulfield, Luna Lovegoodová či Jane Benettová. 
Čo konktérne však robí INFP ľudí tým, čím sú? 
Snívajú Hlavu majú neustále v oblakoch, vytvárajú si vlastné verzie udalostí, majú svoju realitu. Neplánujú, ale snívajú. 
Tí tichí, kt…

Ako som sa rozhodla plniť si sny

Niekoľko slov o tom, čo sa v mojom živote zmenilo, a prečo už nechcem byť lekárkou. 
Prešlo takmer pol roka, odkedy som naposledy prispievala na blog akýmkoľvek článkom. Udalosti posledných mesiacov minulého roka boli pre mňa kľúčové. Nerada som myslela na budúcnosť, nakoľko som nebola stotožnená s nijakou jej alternatívou. Bolo to ubíjajúce obdobie plné filozofovania a zamýšľania sa nad sebou samou. Kládla som si otázky: Čo chcem? Čo od budúcnosti očakávam?  Predovšetkým ide o výber predmetov na maturitu, vysokej školy, a povolania, ktorý sa neúprosne blíži. Už niekoľko rokov som rozmýšľala nad tým, že pôjdem na medicínu. Chcela som zachraňovať životy, pomáhať ľudom... Všetky moje očakávania sa zrútili ako domček z karát, keď som bola v novembri častým návštevníkom chirurgického oddelenia. Vidieť bolesť v tvárach vážne chorých pacientov a stretávať sa so smrťou deň čo deň  nie je to, čo v živote chcem. Začala som rozmýšľať nad mnohými alternatívami. Moja kamarátka mi povedala, že nep…

Čo sa módy týka...

Ako sa oblieka absolútny ignorant najnovších trendov, neznalec svetových módnych časopisov, človek, ktorý nepozná mená všetkých členov rodiny Kardashianovcov a nezaujíma sa o svet celebrít   a trendy s nimi spojené? 
Veľmi jednoducho. Obliekam si jednoducho to, čo sa mi páči. Nakoľko bývam v naozaj malom meste, príliš veľa možností pre nákup oblečenia nemám. Občas si však aj v týchto obchodoch viem čosi pekné nakúpiť. Trochu mi však vadí uniformita malého mesta, kde moju radosť z nákupu schladia aspoň dve ďalšie ženy, ktoré si kúpili ten istý sveter. Preto zakotvím rada v malých, roztrúsených butikoch na kraji námestia, v second handoch, kde občas natrafím na nenosené, atraktívne kúsky (a sama sa pritom snažím presviedčať, že v tom oblečení nikto neumrel), či dokonca v krajčírstve.  Máločo sa mi páči, ešte menej oblečenia mi aj sedí. Občas mi nevadí zájsť aj do čohosi extravagantnejšieho. Milujem retro štýl, hoci si myslím, že tieto "retro" kúsky sa stávajú čoraz častejšími …